Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

,Luxusní klecové domovy‘. V Hongkongu nabízeli byty o 12 metrech čtverečních

Cestování

  6:00
HONGKONG - Rozruch v Hongkongu vzbudil koncem loňského listopadu developerský projekt, v jehož rámci dala jedna firma do prodeje miniaturní byty o pouhých 12 metrech čtverečních, nacházející se v už dokončeném bloku.

Hongkongská ulice lemovaná obchody. foto: Reuters

Ještě většího posměchu se projekt dočkal, když zástupce developerů v místním tisku prohlásil, že inspirací pro mikrobyty, určené dospělým zájemcům, bylo studentské bydlení, napsal časopis Time.

Mladí lidé přitom nedosáhnou ani na takové „komáří byty“, jak jim přezdívají média, nemluvě o větších prostorech. „Neřekli byste, že (vlastnit mikrobyt) je nějaké terno, přitom je to sen mnoha lidí. Ceny všeho prudce rostou,“ řekl čtyřiadvacetiletý John Kok.

Šílené ceny nemovitostí v tomto asijském ekonomickém centru nejsou ničím novým. Letos v lednu mezinárodní průzkum přiřkl Hongkongu první místo mezi městy, v nichž je finančně nejméně dostupné bydlení - už pošesté v řadě. Hongkong je podle statistických údajů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) desátou zemí s největší ekonomickou nerovností na světě, větší už existuje jen například na Haiti a ve Středoafrické republice.

Během největšího rozkvětu města v 70. a 80. letech minulého století byla sociální mobilita poháněna vlastnictvím nemovitostí. Pro páry a rodiny bylo jednodušší šetřit a zaplatit si první byt. Za rok či dva se stěhovaly a stoupaly na realitním i společenském žebříčku. Dnes se ale vlastnictví nemovitosti stalo pro mladou generaci nedosažitelné, podobně jako je tomu v Severní Americe a západní Evropě.

Růst nájmů a cen nemovitostí předčil růst mezd, řekl Edward Yui, který paří mezi největší odborníky na nemovitosti v Hongkongu.

Nedostatek osobního prostoru, ať už pociťovaný nebo reálný, mladé ve městě nervuje. „Když se chcete věnovat sexu, není prostě kde. To je velmi skutečný problém,“ shrnul to lapidárně jeden pětadvacetiletý místní politik.

,Menší prostor, než nabízí vězeňská cela pro jednoho‘.

Vytrvalá snaha obyvatel města zajistit si vlastní střechu nad hlavou nebo se alespoň odstěhovat od rodičů vede k tomu, že vynalézaví developeři jdou až na dřeň. K pronájmu tak byly například i byty s takzvanými vesmírnými moduly, které se odemykají kartou, je v nich jediná postel, klimatizace a modré osvětlení.

„Moduly“ přitáhly pozornost místního i mezinárodního tisku. Jeden novinář je nazval „luxusními klecovými domovy“ s odkazem na nechvalně proslulé domy v chudinských čtvrtích, v nichž lidé žijí v drátěných kójích s jediným lůžkem.

Bytových jednotek o 12 metrech čtverečních je na trhu dostatek. V druhé polovině roku 2016 vzniklo mnoho rezidenčních projektů a všechny nabízely velké množství miniaturních bytů, což dokládá, jak developeři z nedostatku prostoru těží. Někteří developeři se kvůli minibytům stali v místním tisku terčem kritiky - jde prý o „menší prostor, než nabízí vězeňská cela pro jednoho“.

Malé byty nejsou v Hongkongu ničím novým, ale dříve tyto jednotky vznikaly dělením větších jednotek ve starších budovách. Podle oficiálních čísel žije v těchto mnohdy špatně osvětlených a špatně větratelných bytech asi 200 000 lidí. Dělení větších bytů na menší se často dělo neoficiálně, čímž roste například riziko požáru.

Autor: