Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chorobný lhář a rasista, který nemůže být prezidentem. USA Today poprvé v historii odložil nestrannost

Svět

  12:10
NEW YORK / PRAHA - Jsou na americkém trhu třetími největšími novinami. Od doby svého vzniku před 34 lety zachovával deník USA Today při prezidentské volbě vždy nezávislost. Ve čtvrtek však vedení redakce vydalo poprvé v historii prohlášení, v kterém uvedlo, proč by jejich čtenáři neměli volit Donalda Trumpa a proč se nehodí na prezidenta.

Republikánský kandidát Donald Trump. foto: Reuters

Je nevyrovnaný. Trump podle USA Today v mnoha tématech zastával opačné názory. Zkoušet uhodnout jeho politiku je jako střelba na pohybující se terč. Trump prostě vykřikuje slogany bez jakéhokoliv uvěřitelného vysvětlení, jak onu věc udělá.

Je špatně vybaven na funkci nejvyššího velitele armády. Trumpova prohlášení k zahraniční politice jsou neinformovaná a divoce nekonzistentní. Robert Gates, bývalý respektovaný ministr obrany, který pracoval pro republikánské i demokratické prezidenty, pro Wall Street Journal dokonce prohlásil, že je Trump „nepoužitelný“.

Využívá předsudky. Od samotného počátku je jeho kampaň xenofobní a bigotní. Útočí na Mexičany, muslimy a imigranty. Jeho návrhy na masové deportace a testy náboženství jsou v rozporu s americkými ideály. Předseda Sněmovny reprezentantů USA (po viceprezidentovi další osoba, která nahrazuje prezidenta v případě, že je neschopen vykonávat svůj úřad) Paul Ryan řekl, že Trumpovy výroky na adresu federálního soudce s mexickými předky jsou „učebnicovým příkladem rasismu“. Ryan je přitom republikán.

Jeho kariéra v byznysu není bez poskvrn. Trump založil svou kampaň na vychvalování svých úspěchů jako podnikatele a realitního magnáta. Již v roce 1973 na něj a jeho otce ale byla podána žaloba kvůli diskriminaci, když odmítali do svých domů Afroameričany (kauza skončila mimosoudním vyrovnáním). Trumpovy firmy dosáhly pozoruhodných výsledků, ale zároveň v jeho kariéře bylo šest bankrotů či zjevné zneužívání rodinné charitativní nadace.

Není k Američanům upřímný. Je Trump bohatý tak, jak říká? Nikdo neví, protože na rozdíl od všech prezidentských kandidátů za posledních 40 let, odmítl ukázat daňové přiznání. Ani nevíme, zda platil řádně všechny daně a jaký majetek má v zahraničí.

Mluví zbrkle. Trump po sjezdu republikánů vyzval hackery ke kybernetickému útoku a zveřejnění emailů Hillary Clintonové. Také naznačil, že pokud Clintonová v pozici prezidentky bude chtít prosadit omezení práva na držení zbraně, může jí v tom zabránit ozbrojená veřejnost. Obě tvrzení jsou extrémně nezodpovědná.

Způsobil zhrubnutí veřejné diskuze. Napadlo vás někdy, že by prezidentský kandidát mluvil o velikosti svého přirození během přímého přenosu debaty republikánů? Napadlo vás někdy, že by kritizoval rodiče, kteří ztratili syna v Iráku, ačkoli se on sám vyhýbal vojenské službě? Že by si dělal legraci ze zdravotně postiženého reportéra? Trumpova neschopnost nebo neochota povznést se nad kritiky, připomíná prezidenty, kteří si, jako Richard Nixon, vedli seznamy nepřátel a kritiků, kterým to chtěli spočítat.

Je to chorobný lhář. I když průzkumu ukazují, že Clintonová je považovaná za méně důvěryhodnou a pravdomluvnou, s Trumpem se nedá srovnat. Pokud jde o četnost a závažnost jeho mylných vyjádření, je Trump zcela jiná třída. Když je konfrontován s tím, že říká nepravdu, například o tom, že neprotestoval proti válce v Iráku, Trump začne lež opakovat tak dlouho, dokud mu lidé neuvěří. Uvědomujeme si ale problémy, na které Trump upozornil: vymizení práce pro dělníky, přehnaná politická korektnost, směřování Nejvyššího soudu, městské nepokoje a pouliční násilí, vzestup Islámského státu a teroristických skupin, patové situace ve Washingtonu a vlivu lobbistů. Všechny problémy jsou právem znepokojující.

Donald a Melania Trumpovi.
Donald Trump se zdraví se svou soupeřkou Hillary Clintonovou před první diskuzí...

Pokud jde o Clintonovou, je redakční rada USA Today v názoru rozdělená, přiznává deník. Výhrady se opírají o její nadměrnou sebejistotu, nedostatek upřímnosti a „extrémní neopatrnost při zacházení s utajovanými informacemi“. List vyzval voliče, aby volili podle svého přesvědčení. „Ať ale uděláte cokoli, musíte odolat vábení nebezpečného demagoga. Rozhodně jděte volit, jen ne Donalda Trumpa,“ konstatoval deník.

Před týdnem se k prezidentské volbě vyslovil i vlivný list The New York Times, který podpořil Clintonovou. Podle listu je kvalifikovanější než Trump pro řešení problémů, kterým Spojené státy čelí.

Konzervativní deník dostal kvůli podpoře Clintonové výhrůžky

Urážky, nadávky a dokonce i výhrůžku smrtí obdržel americký konzervativní deník The Arizona Republic, který podpořil prezidentskou kandidaturu demokratky Hillary Clintonové. Proti Trumpovi se v poslední době postavilo několik velkých konzervativních deníků po celých Spojených státech, informoval list The New York Times.

Kandidáta demokratické strany list The Arizona Republic podpořil od svého založení v roce 1890 vůbec poprvé. Donald Trump není ani konzervativní, ani kvalifikovaný pro výkon prezidentské funkce, uvedly noviny ve středečním úvodníku. Kvůli podpoře bývalé ministryně zahraničí se ale na konzervativní deník snesla vlna nadávek a urážek ze strany čtenářů. "Dostali jsme řadu reakcí, od místních i od lidí z celé země," uvedl šéfredaktor Phil Boas.

Mezi reakcemi byla podle něj také výhrůžka smrtí. Řada čtenářů také zrušila své předplatné. Podle Boase ale nemůže být nikdo, kdo noviny čte pravidelně, podporou Clintonové překvapen. The Arizona Republic varovaly před Trumpovým "autoritativním" chováním a před jeho "nebezpečnými výroky" už před rokem. Svého rozhodnutí podpořit Clintonovou prý noviny nelitují a nadále ho považují za "zodpovědné".

The Arizona Republic není ale zdaleka jediným konzervativním deníkem, který dal přednost Clintonové. Trumpa v poslední době odmítly podpořit i texaský list The Dallas Morning News, který demokratického kandidáta na prezidenta nepodpořil od konce druhé světové války, anebo ohijský The Cincinnati Enquirer, který republikánské uchazeče o křeslo v Bílém domě podporoval téměř 100 let. Také tyto dva deníky čelily po zveřejnění svých názorů vlně rušení předplatného.

Autoři: , ,