• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

autobus, Ústí nad Labem | foto: ČTK

Autobusy v Ústí jen tak nevyjedou

Česko
  •   9:31
Ústí nad Labem - Obyvatelé Ústeckého kraje se autobusů na vybraných spojích zřejmě jen tak nedočkají. Společnost ČSAD Česká Lípa, která měla zajistit autobusovou dopravu po Dopravním podniku Ústeckého kraje, dnes oznámila, že bere zpět své žádosti o vydání licencí z 9. června.
Ústecký hejtman Jiří Šulc řekl, že znovu vyzval ČSAD Česká Lípa k jednání. Zvažuje ale i další varianty, kterých prý je několik. Může to být například nalezení třetího dopravce, případně žádost na soud, aby vydal předběžné opatření, uvedl Šulc. Další podrobnosti zatím nechtěl sdělit.

Mahdal řekl, že podmínky, za kterých chtěl Ústecký kraj vydat jeho společnosti licence, jsou za hranou zákona, a proto jsou pro firmu nepřijatelné. "Nikdo nemůže po ČSAD Česká Lípa spravedlivě požadovat, aby se zavázala na základě nezákonného postupu kraje přepravovat denně zhruba 60.000 občanů do práce, k návštěvám zdravotnických zařízení, k jednání do úřadů, a plnila tak veřejnou službu," uvedl Mahdal.

Někteří starostové vyčítají Ústeckému kraji, že vypověděl smlouvu DPÚK bez toho, že by měl zajištěného nového dopravce. Tvrdí, že ze zákona je kraj povinen zajistit základní dopravní obslužnost. Šulc namítá, že nyní je to záležitost DPÚK, který má licence na autobusové linky, a tudíž je ze zákona povinen na nich jezdit. DPÚK to odmítá, protože mu kraj již tři měsíce nehradí ztrátu z osobní dopravy.

Důsledkem tohoto sporu je, že zhruba 40.000 lidí řeší již třetí den problém, jak se dostat do práce. Hejtman ještě v úterý sliboval, že by dnes mohly začít autobusy jezdit ve vybraných lokalitách kraje. Dnes už žádný termín nechtěl říci.

Spory mezi DPÚK a Ústeckým krajem se vyhrotily letos, kdy dopravce požadoval uhrazení ztráty 315 milionů korun za veřejnou dopravu. Loni dostal od kraje 180 milionů korun. Poskytl prý ale kraji služby za 254 milionů korun. Podle Šulce bylo toto meziroční navýšení pro kraj nepřípustné a nemravné. Samospráva proto k 1. květnu vypověděla DPÚK smlouvu a vypsala koncesní řízení na nového dopravce.

Vítězem se stala ČSAD Česká Lípa, která nabídla příznivější cenu. Kraji nevadilo, že předsedou představenstva této společnosti byl Michal Jergl, který byl zároveň předsedou představenstva DPÚK. Od 1. srpna má českolipská ČSAD nového předsedu představenstva.

Stal se jím Karel Ščotka. Obě strany sporu - Ústecký kraj a DPÚK, jsou přesvědčeny o tom, že druhá strana porušuje zákon. DPÚK již podal žalobu na Ústecký kraj, hejtman zase oznámil, že podává trestní oznámení na DPÚK.
Autoři: ČTK, Lidovky.cz