30. března 2017 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Autobusy ze středních Čech do Prahy snáze projedou křižovatkami

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | foto: Pražská integrovaná doprava

PRAHA Autobusy přijíždějící ze středních Čech do Prahy budou snáze projíždět křižovatkami. Díky novému systému by se jim v budoucnu měla na semaforech rozsvítit zelená, aby mohly pokračovat v jízdě s co nejmenším zpožděním. Novinářům to ve čtvrtek řekl krajský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO), podrobnosti k fungování systému ale neuvedl.

Systém chce hejtmanství instalovat z prostředků v programu takzvaných integrovaných územních investic (ITI) v rámci metropolitní oblasti Praha. Radní ve čtvrtek schválili podání žádosti o dotace ve dvou výzvách celkem za 670 milionů korun. Ze získaných prostředků chce kraj také v okolí Prahy vybudovat takzvané inteligentní zastávky s informačními panely pro cestující. Podle Petrtýla by měly vzniknout přibližně na 150 místech.

Středočeský kraj kromě peněz z ITI usiluje také o prostředky z Integrovaného regionálního programu (IROP) na opravy silnic. Zaregistroval celkem 20 žádostí s celkovými náklady 1,4 miliardy korun. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) to znamená to, že vyčerpá všechny prostředky vyčleněné k tomuto účelu a žádné peníze nepropadnou. „Jsme v podstatě v převisu,“ uvedla hejtmanka. Připomněla, že ještě na konci loňského roku měl kraj zaregistrovány projekty jen za 250 milionů korun.

K finančně náročným akcím bude patřit například rekonstrukce silnice a mostu v Lysé nad Labem, která vyjde na téměř 400 milionů korun, nebo rekonstrukce silnic v Berouně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz