3. května 2018 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš s Hamáčkem se kvůli vládě místo pátku sejdou až v pondělí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Předseda ČSSD Jan Hamáček po vyjednávání o vládě s hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček po vyjednávání o vládě s hnutí ANO. | foto: ČTK

PRAHA Další schůzka na úrovni předsedů stran by mohla po víkendu posunout vyjednávání o vládě. Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš by měl se svým protějškem Janem Hamáčkem (ČSSD) a zřejmě i předsedou komunistů Vojtěchem Filipem hovořit o koaliční smlouvě. Schůzka se původně měla konat v pátek, Babiš však navrhl její přesun na pondělí.

Čas i formát se budou teprve domlouvat, sdělil mluvčí ČSSD Petr Vurbs. Na dokončení programového prohlášení možného kabinetu, jehož vznik bude muset ještě potvrdit vnitrostranické referendum mezi členy ČSSD, během tohoto týdne pracují místopředsedové ANO Richard Brabec a ČSSD Jiří Zimola.

Babiš, Hamáček a také předseda KSČM Vojtěch Filip se naposledy setkali před týdnem v Poslanecké sněmovně. Výsledky jednání nekomentovali, Hamáček pouze uvedl, že rozhovory budou pokračovat v tomto týdnu. O víkendu postup v jednáních probírali sociální demokraté při zasedání ústředního výkonného výboru v Hradci Králové, v úterý se tématem zabýval také republikový výbor ANO. Oba stranické orgány jednání podpořily, i když hlavně v případě ČSSD byly postoje rozporuplné.

Zatímco jednání o programu považují strany více méně za ukončené, problematické by mohly být některé požadavky ČSSD na pojistky v koalici. ANO se zatím staví odmítavě k návrhům, aby člen kabinetu v případě prvoinstančního odsouzení musel rezignovat či aby premiér i zbytek vlády skončili při demisi všech ministrů ČSSD. Sociální demokraté také požadují odvolání zástupců SPD z některých významných funkcí v Poslanecké sněmovně.

ČTK
  • 0Diskuse
Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.