Baník musel dvakrát dotahovat

Fotbalisté Slavie na Bazalech neudrželi vedení a do Prahy si odvezli jenom bod za remízu

OSTRAVA Vymotal se z klubka spoluhráčů a se zaťatou pěstí burcoval fanoušky. Fotbalový útočník Ostravy Lukáš Magera právě podruhé překonal brankáře Slavie Martina Vaniaka a tři minuty před koncem atraktivního duelu zajistil Baníku důležitý bod za remízu 2:2.

Ostrava minimálně do dnešní dohrávky 20. kola snížila ztrátu na druhou Spartu na dva body, pro rozjařené fanoušky na zaplněných Bazalech však bylo mnohem důležitější, že vedoucí Slavii dokázala několikrát dostat do úzkých.

Pro domácí to byl na jaře první velký test formy. V posledních zápasech sice porazili Zlín a Plzeň, ale až úspěch proti Slavii měl ukázat jejich skutečné možnosti.

Večeřa ocenil ofenzivní hru „V gymnastice by asi oba týmy za předvedenou hru dostaly deset bodů, ale ve fotbale je to jen po jednom bodu. Byl to zápas, který se nehrál tak, aby se góly nedostaly, ale dávaly,“ ocenil ofenzivní pojetí hry trenér Ostravy Karel Večeřa.

Jeho tým si posledními výhrami dodal sebevědomí a i vedoucí Slavii dokázal dostat pod tlak.

Hra vedoucího týmu totiž dlouho postrádala nápaditost: Daniel Pudil pokaždé jen utekl po levé straně, odcentroval a bylo po šanci.

Před Vaniakovu branku se naopak domácí hráči probíjeli všemi možnými způsoby a zaplněné tribuny se při každé střele dostávaly do transu. „Škoda, že se zápasy v takové atmosféře nehrají každý víkend,“ pochválil ostravské fanoušky i kouč Slavie Karel Jarolím.

Domácí fanoušci po předchozí výhře Baníku v Plzni vycítili, že se znovu něco děje, v chladném nedělním večeru jich na Bazaly dorazilo přes 16 tisíc a do Ostravy se nenápadně vrátila fotbalová euforie.

První důkaz vysokých ambicí domácích však po sérii pološancí přišel až v 61. minutě, kdy branku těšně minul Václav Svěrkoš.

Baník proti momentálně nejsilnějšímu soupeři vsadil na agresivní hru v enormním nasazení a ta překvapivě fungovala. Jen však domácí v tempu nepatrně polevili, odkryl se rozdíl v síle obou soupeřů. Slavia přidala na důrazu, donutila domácí obranu k chybám a trestala – v 66. minutě poprvé doklepl do sítě míč David Střihavka. Pražský tým dostal do vedení paradoxně hráč, který ještě před rokem válel na Bazalech za Baník. Vyrovnaný zápas v té chvíli dostal nečekaný spád, jen o chvíli později totiž domácí Magera poprvé vyrovnal a o deset minut později Slavii znovu vrátil vedení Martin Abraham, když sám před brankou nekompromisně prostřelil gólmana Petra Vaška. Ostrava nebyla daleko od první jarní porážky, která by ji s jistotou připravila o třetí místo v tabulce, jenže v pekelné atmosféře téměř vyprodaných Bazalů nešlo prohrát.

Svěrkoš podobně jako při prvním gólu našel před brankou Mageru a ten Vaniaka prostřelil podruhé, „Nevím, jestli je to úspěch nebo neúspěch. Oba týmy ztratily bod. Zůstali jsme v kontaktu s čelem tabulky, stále máme šanci se na Slavii dotáhnout,“ nevzdal se Magera svého mistrovského snu.

Baník má navzdory remíze ideální příležitost oprášit zašlou slávu. Za poslední čtyři roky totiž nikdy neměl ve stejné fázi soutěže tolik bodů jako nyní.

***

Baník Ostrava 2

Slavia Praha 2

Branky: 73. a 87. Magera - 66. Střihavka, 83. Abraham. Rozhodčí: Kocourek -Filgas, Chytil. ŽK: Bolf, Otepka, Svěrkoš, Magera (všichni Ostrava). Diváci: 16.336. Poločas: 0:0. Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Marek - Rajtoral, Otepka, Bystroň, Mičola (77. Zeher) - Magera, Svěrkoš. Slavia: Vaniak - Dřížďal, Brabec, Latka, Hubáček - M. Jarolím (77. Kalivoda), Tavares, Černý, Pudil (72. Abraham) -Střihavka, Ivana (83. Toleski).