Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Bitvy o křesla, peníze a vliv. Přečtěte si, jaké volby budou v Česku příští rok

Česko

  5:00
Praha - Ve zvyku chodit každoročně k volebním urnám Češi nepoleví ani příští rok, tedy ti, kteří se jich účastní – oddechovým rokem bude až ten s pořadovým číslem 2027. Vybírat se budou krajské reprezentace a obměňovat třetina Senátu, obojí na podzim, nejspíš v říjnu.

Komunální volby v Ostravě na základní škole Ostrčilova. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zrovna tyto dvoje volby nepatří mezi nejpopulárnější; nejvyšší účast mívají tradičně ty prezidentské, sněmovní a komunální. V následném politickém životě však mají důležitou roli – Asociace krajů je významným vlivovým uskupením a záleží na tom, jestli její osazenstvo koresponduje s vládní sestavou, nebo je opoziční. U horní komory Parlamentu České republiky platí totéž – drží-li většinu opozice, jako je tomu nyní, je pro ministerský sbor lopotnější prosazovat zákony.

Když je silný zisk z voleb méně než politický kumšt

Podle průzkumu by volby vyhrálo ANO s necelými 30 procenty hlasů, následují Piráti a ODS

V posledních krajských volbách přesvědčivě dominovalo hnutí ANO, vyhrálo v devíti krajích. Neradovalo se dlouho, další na pásce se ve čtyřech regionech domluvili spolu a ANO vyšachovali do opozice. Sociální demokraté udrželi jen dvě pozice, v Jihočeském kraji a na Vysočině, severní Moravu ztratili – díky povolební vyjednávací taktice však mají pět hejtmanů. Na tom se mimochodem odhalilo, že být silný u voličů nestačí, když se nepřidá politický řemeslný kumšt.

Specifickými ostrůvky byly Ústecký, Zlínský a Liberecký kraji. V prvním drží prvenství komunisté, ve druhém rezolutně vládne lidovec Jiří Čunek a Liberecko patří Starostům, respektive Martinu Půtovi, jehož pozicí neotřáslo ani trestní stíhání a obžaloba.

Výsledky klání o hejtmanství mají i své finanční dopady, například menší vládní strana ČSSD si nemůže dovolit příliš ztrácet, protože mandáty znamenají peníze. A také by potřebovala mentálně občerstvit po sérii voleb s prachmizernými výsledky, které se nebezpečně blíží povinným pěti procentům, aby se zisk vůbec počítal. Bude to také první velký ostrý test pro rodící se hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, ktere jednou v průzkumech vypadá na úspěšného pionýra, podruhé na adepta propadliště.

Co obhájí oranžoví?

Exministr Ludvík chce do Senátu za ČSSD i ANO. Jako hlavní téma má boj se zapáchající továrnou

Zatímco na úrovni krajů vládní strany většinu drží, v Senátu je to obráceně. Tam si většinu drží strany, jež ve sněmovně dlí v opozici; zpravidla to tak v historii bývalo, jen ČSSD v době své někdejší slávy dokázala hrát prim v obou komorách. Pro oranžové se situace dramaticky proměnila, už loni v senátních soubojích zažili debakl. Obhajovali dvanáct mandátů, uhájili jediný. Na státním příspěvku přišli o miliony, ztratili pozici nejsilnějšího klubu. Příští rok bude ve hře deset oranžových senátorských pozic, opět nejvyšší počet, druzí v závěsu jsou lidovci se sedmi z celkem sedmadvaceti obvodů, kde se bude volit.

Strany a hnutí ještě pátrají a ladí, koho do boje nasadí, jasných jmen je pomálu, mezi zatím známými adepty patří k nejzajímavějším exministr zdravotnictví a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík: bude se brát o voliče Prahy 5 na společné kandidátce ANO a ČSSD.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!