• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Bonusy chce bankéřům danit i Francie

Česko

Vlády, které domácím bankám musely poskytnout finanční injekci, jsou přesvědčeny, že si bankéři letos vysoké odměny nezaslouží. Po Velké Británii chystá mimořádnou daň z bonusů i Francie.

PAŘÍŽ/LONDÝN Manažery bank a jiných finančních institucí museli letos před ztrátou zaměstnání zachránit daňoví poplatníci. Ti totiž zaplatili státní pomoc, která tyto firmy uchránila před krachem. Proto je nefér, aby vysocí manažeři v letošním roce dostali obrovské odměny. Tato argumentace stojí za rozhodnutím vlád Velké Británie a Francie zavést na bonusy bankéřů mimořádnou daň. Ta by pro ně měla být dostatečným trestem a výrazným upozorněním, že státní finanční prostředky mají být použity především na zlepšení stavu bank a ne na odměny.

Jako první se pro mimořádnou daň vyslovil britský ministr financí Alistair Darling. Podle něj mají všechny banky ve Velké Británii zaplatit za výplatu těchto nadstandardních odměn padesátiprocentní daň.

Tato daň by se vztahovala na všechny bonusy, které budou vyplacené od současnosti do příštího dubna a které zároveň přesahují částku 25 tisíc liber, tedy více než 714 tisíc korun. Podle francouzského listu Le Figaro by toto opatření mělo do britské státní kasy přinést zhruba 600 milionů eur, tedy zhruba 15,5 miliardy korun.

Po vzoru svého zámořského souseda se ke stejnému kroku odhodlala i Francie. „V roce 2009 byl finanční sektor v takové situaci, že musel požádat o peníze daňových poplatníků. Je proto jen fér, aby ve vztahu k tomuto roku nadstandardně přispěl státu. To je plně ospravedlnitelné,“ řekla podle tiskové agentury Bloomberg francouzská ministryně financí Christine Lagarde.

Francie pro příští rok plánuje mimořádnou daň na bankovní bonusy přesahující 27 tisíc euro, tedy více než 696 tisíc korun.

„Můžeme je danit pouze, pokud zavedeme daň na obou stranách kanálu (La Manche),“ zdůvodnil včera krok Francie její prezident Nicolas Sarkozy. Podle něj by Francie mohla zákon o této mimořádné dani schválit na začátku příštího roku.

Francouzští bankéři si přitom na výzvu Sarkozyho již dříve odsouhlasili omezení vyplácených odměn. Kromě toho, že se garantované bonusy budou vztahovat jen na jeden rok, bude alespoň polovina z nich odložena. Navíc padesát procent odměn má být vyplaceno formou firemních akcií. Uvedla to francouzská bankovní federace.

Merkelová: Je to zajímavé, ale možná proti ústavě Uvalením vysoké jednorázové daně na odměny bankéřů by totiž britská vláda mohla výrazně poškodit pozici Londýna jako světového finančního centra, aniž by výnos daně výrazněji pomohl vylepšit státní rozpočet. Podobně by se tento krok mohl projevit i ve Francii.

Francie i Británie proto nechtějí při zavádění daně na bonusy pro bankéře zůstat osamocené a doufají, že se k jejich plánu přidají i ostatní státy. Zatím to však tak nevypadá.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která vede nejsilnější evropskou ekonomiku, sice nápad danit bonusy označila za zajímavý, ale s jeho implementací zatím nepočítá. Obává se totiž, že by mohl být neústavní. Německo tak s největší pravděpodobností bude spoléhat jen na seberegulaci bankovního sektoru.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás