Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš navrhuje prodloužit nouzový stav o 30 dní. V pátek přibylo dalších 257 případů nákazy

Zdravotníci ze speciálního sanitního vozidla, takzvané infekční sanitky. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Počet potvrzených případů koronavirem stoupl za pátek zatím o 257 případů. Ve čtvrtek to bylo 259 případů, a ve středu dokonce 291 případů. Počet vyléčených z nemoci COVID-19 v pátek stoupl z 10 na 11. Nákaza koronavirem se objevila v šesti domovech pro seniory v Česku, řekla ministryně Maláčová. Neupřesnila, zda se nakazili klienti či personál. Nouzový stav v ČR bude potřeba prodloužit, řekl premiér Babiš v ČT. Podpoří jeho prodloužení o dalších 30 dnů. Nyní platí do 11. dubna.
  15:20aktualizováno  19:05

Česko má 2279 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Údaje aktualizované k pátečním 17:45 zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Za pátek  tak zatím přibylo 257 nových případů. Počet vyléčených za pátek stoupl z deseti na 11.

Nově vyléčeného pacienta z nemoci COVID-19 v pátek ohlásila Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Jde o první oznámené vyléčení od úterý. Ministerstvo zdravotnictví však na svém webu stále uvádí deset vyléčených.

Počet zemřelých, kteří byli koronavirem nakažení, se v pátek nezměnil. Zůstává jich devět. Poslední tři případy úmrtí oznámili zdravotníci ve čtvrtek.

První tři případy onemocnění COVID-19 oznámilo Česko 1. března. Nejvíce nových případů nákazy za jediný zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ve středu, a to 291. Ve čtvrtek přibylo 259 pozitivně testovaných.

Zvyšuje se ale také počet testovaných lidí. Ve středu zdravotníci provedli téměř 4100 testů, ve čtvrtek 4429. Údaj za pátek ministerstvo zveřejní později. Celkem už bylo v Česku provedeno 31 127 testů na koronavirus.

Pokračování nouzového stavu

Nyní nouzový stav zavedený kvůli šíření nového koronaviru platí do 11. dubna. Prodloužení tohoto stavu musí na návrh vlády schválit Poslanecká sněmovna.

ČT uvedla, že prodloužení nouzového stavu o 30 dnů podporuje i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Myslím si, že se tomu nevyhneme, počet nakažených bude stoupat,“ řekl Babiš ČT. Pro jeho prodloužení je i předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Babiš znovu apeloval na lidi, aby dodržovali opatření, která vláda zavedla. Aby pokud možno zůstávali doma, venku se pohybovali maximálně ve dvou a chránili především seniory od kontaktu s dalšími lidmi. Poznamenal, že je již jasné, že Velikonoce „strávíme doma“.

Za nejdůležitější označil projekt takzvané chytré karantény, tedy nového systému, který by měl pomoci zachycovat nakažené koronavirem a izolovat jejich kontakty, a to za pomoci dat z jejich telefonů či platebních karet. Zapojit se do něj má i armáda, která vytvoří mobilní odběrové týmy. Projekt začne být příští týden testován v Jihomoravském kraji. Poté bude podle Babiše nejdůležitější Praha. Poznamenal, že v pražských nemocnicích je hospitalizováno 109 pacientů s koronavirem, což je podle něj většina všech hospitalizovaných.

Nové podmínky: pro testování na koronavirus stačí zvýšená teplota, suchý kašel či dušnost

Babiš řekl, že vláda na pondělní jednání připravuje další opatření, které pomůže firmám, podnikatelům a živnostníkům, na něž ekonomicky situace kolem koronaviru dopadla.

Babišovy obavy ohledně  kurzarbeitu

Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle vyřizovat. Přesná pravidla kurzarbeitu, tedy příspěvků od státu na mzdy bude vláda schvalovat v pondělí. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v pátek uvedla, že její tým teď pracuje na zjednodušení vyřizovacího procesu. Už dřív řekla, že plánuje posílení úřadů práce a žádosti se budou vyřizovat elektronicky.

Babiš v pátek řekl, že s požadavkem na zavedení kurzarbeitu přišli odboráři a zaměstnavatelé. Ministryně práce Maláčová a financí Alena Schillerová (za ANO) se s plánem prý ztotožnily. „Já bych to dělal jinak, protože my dneska potřebujeme dostat peníze do firem rychle. Mám určité obavy, jestli to úředníci zvládnou, je tam určitá byrokracie,“ uvedl premiér.

Dodal, že doporučoval spíš úlevy na odvodech a daních. „To jsou věci, které by ty firmy neměly platit. Vláda se nějakým způsobem rozhodla pro ten kurzarbeit. Doufejme, že se to zadministruje, abychom měli nějaký přehled, jaký to má efekt,“ řekl Babiš.

Maláčová už dřív řekla, že plánuje přesunout část úředníků z ministerstva práce do úřadů práce i do České správy sociálního zabezpečení, kde by měli pomoci s žádostmi o kurzarbeit či ošetřovné. Upozornila na nápor statisíců žádostí. O příspěvky na mzdy bude možné žádat elektronicky přes webový portál, který se napojí na informační systém s agendou zaměstnanosti.

„V tuhle chvíli pracujeme na radikálním zjednodušení procesu (vyřizování), protože lze očekávat obrovský nápor žádostí o podporu. Potřebujeme, aby systém byl tak jednoduchý, abychom netrávili hodiny vysvětlováním žadatelům,“ řekla v České televizi ministryně.

Kurzarbeit obsahuje program na podporu zaměstnanosti Antivirus, který připravilo ministerstvo práce. Zahrnuje pět druhů příspěvků na mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb kvůli šíření koronaviru. Stát by měl uhradit firmám 50 až 80 procent vyplacených výdělků. Návrh počítal s tím, že by se částky stanovily z mediánové mzdy. O podporu bude možné žádat od dubna.

Povinná karanténa pro navrátivší z ciziny

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zase navrhne vládě kvůli zhoršení koronavirové pandemie ve světě, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý, kdo se vrátí do České republiky. 

Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací, seznam těchto zemí se naposledy rozšířil v pondělí. Nyní na něm je 19 zemí, přičemž v poslední vlně ministerstvo zdravotnictví seznam rozšířilo o Spojené státy, Izrael, Kanadu, Malajsii, Austrálii a Portugalsko.

„Situace ve světě se ale zhoršuje, proto v pondělí vládě navrhnu povinnou čtrnáctidenní karanténu všem vracejícím se. To znamená bude jedno, odkud se kdo vrací. Zdraví je na prvním místě,“ uvedl Petříček.

Dosud platná pravidla pro návrat z rizikových zemí nakazují karanténu dospělých i dětí, kteří jsou občany České republiky, a cizincům s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů na území Česka. Pro ostatní jsou hranice zavřené.

Evakuační lety přepravily už 257 Čechů zpátky do vlasti. Dalších 300 je na cestě, upozornil Petříček

Za rizikové oblasti označilo ministerstvo zdravotnictví státy zasažené silněji koronavirem. Seznam zemí se proto postupně mění, v pondělí z něj vypadly Čína a Jižní Korea, kde nemocných výrazně ubylo.

Vláda tento týden povinnou dvoutýdenní karanténu nařídila až na výjimky i takzvaným pendlerům. Přeshraniční pracovníci do ní budou muset po návratu ze zahraničí.

Autor: