2. července 2011 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bulovka zaplatí za smrt dívky téměř dva miliony

Nemocnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Smrt sedmnáctileté Lucie byla naprosto zbytečná. Dlouhodobě se léčila v pražské nemocnici Na Bulovce a 9. listopadu 2006 jí zdejší sestra Jana Moravcová omylem přimíchala do infuze smrtelnou dávku chloridu draselného. Sestra má jít do vězení a Vrchní soud v Praze ve čtvrtek definitivně rozhodl, že Bulovka musí Luciiným příbuzným vyplatit 1,9 milionu korun kvůli zásahu do jejich soukromého a rodinného života.

Případ Lucie ukazuje, jak by odškodňování za smrt blízkého mohlo vypadat v budoucnu. Částky určené pro matku (800 tisíc) a otce (700 tisíc) jsou velmi vysoké, oba navíc již dříve ze zákona dostali 240 tisíc korun - tzv. paušál za smrt.

Jak je to s miliony

* Za poškození zdraví musely české nemocnice opakovaně vyplatit mnohamilionové částky. Úplně nejvíc - 18 milionů korun -dostala Zuzana Slavíková, která v roce 2007 zkolabovala při angiografii v sokolovské nemocnici a nyní dokáže pohnout jen očima.
* Odškodné příbuzným za nemajetkovou újmu, která vznikla zásahem do soukromého a rodinného života smrtí blízkého člověka, bývá řádově nižší. Milion (800+240 tisíc) pro matku Lucie patří mezi nejvyšší.

Z hlediska práva je ale důležitější fakt, že odvolací senát pod vedením Dagmar Javůrkové pravomocně přiznal odškodné za zásah do rodinného života i prarodičům dívky - dědeček i babička dostanou každý 200 tisíc korun, a to přesto, že nežili s Lucií v jednom bytě. "Není důvod nevěřit jejich tvrzení, že měli s vnučkou výborný vztah a prakticky dennodenně se vídali," vysvětlila Javůrková.

Vrchní soud však velmi výrazně "osekal" ještě daleko štědřejší rozsudek pražského městského soudu, který matce přiznal 1,15 milionu, otci 950 tisíc a oběma prarodičům 650 tisíc korun.

Javůrková to zdůvodnila tím, že nemocnice se po tragédii chovala vstřícně, a roli sehrál i fakt, že šlo o hrubou nedbalost jednotlivce - sestry, kterou za to Obvodní soud pro Prahu 8 poslal, byť zatím nepravomocně, na tři roky za mříže. Částka 650 tisíc korun pro prarodiče pak přišla odvolacímu senátu "značně nepřiměřená" prostě proto, že jde "pouze" o prarodiče.

O dalším vyplácení odškodného čtěte:

Plačící Luciina matka v soudní síni verdikt nijak nekomentovala, jen se slzami v očích poprosila senát, aby jí hned na místě vrátil fotografie mrtvé dcery přiložené ke spisu. "Nevím, jakou má cenu lidský život, pokud ale soud říkal, že se nemocnice chovala slušně, není to pravda.

Když jsme do nemocnice přišli, neudělala si na nás ředitelka vůbec čas, na vyšetřovatele si ho přitom našla," řekla později LN. Bulovka případ komentovala stručně: "Nemocnice přijala mnohá opatření týkající se zvýšení kvality, bezpečnosti pacientů či podávání rizikových léčiv tak, aby se tato událost již neopakovala."

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?