28. června 2018 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čast pozemků ve Vrběticích, kde stály muniční sklady, se vrátí do rukou vlastníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pohled na vrbětický les. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na vrbětický les. | foto: Ministerstvo vnitra ČR

VRBĚTICE(ZLÍNSKO) Vlastníci nemovitostí v areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích, kde před necelými čtyřmi lety vybuchly dva objekty, dostanou od 1. července zpět do běžného užívání 250 hektarů pozemků. Jde zhruba o 700 parcel se 120 majiteli. Vrátí se jim zhruba 40 až 45 procent území, na které dosud policie omezovala přístup, řekl ve čtvrtek novinářům krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Uvolněné území je v jižní části areálu poblíž jediné přístupové cesty. U vstupu do areálu však budou podle Tkadlečka stále policejní hlídky. Každého příchozího budou legitimovat, až poté mu umožní vstup, případně vjezd do oploceného areálu. Střežené území, které kromě severní části areálu zahrnuje i mnoho okolních pozemků, se od července zmenší zhruba na čtyři kilometry čtvereční.

V muničních skladech pokračuje ohledávání druhého epicentra exploze i plošný pyrotechnický průzkum a sběr. První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek ve čtvrtek řekl, že za necelý rok bylo zajištěno více než 2800 kusů munice. „Při ohledání jsme za půlkou. Množství ?munice je daleko vyšší než u prvního epicentra,“ řekl Vondrášek. Větší je podle něj ve srovnání s následky prvního výbuchu i rozmanitost nacházené munice.

Střežení po vojácích převezme státní podnik Vojenské lesy a statky.
Část munice ze 40 skladů se odvážela do armádních skladů v Květné na Svitavsku.

Čištění areálu zajišťují složky integrovaného záchranného sytému (IZS) od června ve dvousměnném provozu, aby využily déle trvající denní světlo. Část munice likvidují odborníci přímo na místě, část nechává policie převážet do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku. Zásah policie ve Vrběticích by mohl podle Tkadlečka skončit v první polovině příštího roku.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, vyšetřování stále pokračuje. Munice uskladněná v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Ohledání prvního vybuchlého skladu skončilo v polovině loňského června.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz