Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká vzpoura proti palmovému oleji. Tisíce lidí chystají bojkot některých firem

Z nejhůře postižených oblastí jsou obyvatelé evakuování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z nejhůře postižených oblastí jsou obyvatelé evakuování. | foto: Twitter Greenpeace

PRAHA Vzpoura proti palmovému oleji, kvůli němuž mizí rozsáhlá území tropických pralesů, se v Česku rozrůstá. Odpůrci, kteří se nejčastěji spojují skrze sociální sítě, nechtějí zůstat jen u petice. V únoru chystají bojkot firem, které problémy při pěstování přehlíží a palmový olej i nadále používají.

První únor bude ve znamení boje proti firmám, které ve výrobě používají olej lisovaný z dužniny palmy olejné. Alespoň k tomu nabádá facebooková událost, k níž se během pouhých pěti dnů přihlásilo na 20 tisíc odpůrců masivního využívání palmového oleje v potravinářském i kosmetickém průmyslu.

„Pojďme napsat (nejen) v tento den firmám email, že budeme bojkotovat jejich výrobky s palmovým olejem. Pojďme jim napsat, že nejsme spokojeni s jejich kvalitou. Výrobci musí jasně vědět, že nám to není jedno!“ píše organizátor akce Roman M. s tím, že negativí ohlas by měl směřovat i k ministerstvu zdravotnictví a resortu průmyslu a obchodu.

V čem najdete palmový olej?

Palmový olej se přidává do různých potravinářských výrobků, od stolních olejů přes pečivo až po sladkosti. Kromě toho se přidává i do mýdel, šamponů a další kosmetiky. Chcete zjistit, jestli kupujete výroby bez palmového oleje?

  „Tímto způsobem chci bojovat proti palmovému oleji, kvůli kterému se ničí svět i naše zdraví. Okolo sebe pořád slyším, že jedinec nic nezmůže, a tak nad tím téměř každý mávne rukou... Ale já jsem si jist, že jedinec něco zmůže. Prosím, pomozte mi, protože v množství je síla,“ pokračuje v tom, co ho vedlo k akci proti firmám, které palmový olej používají.

  Množství příznivců akce s názvem „Den, kdy řekneme firmám, že nechceme jejich výroby s palmovým olejem“ jej ale překvapil, prý počítal s přibližně stovkou zájemců. Jenže o událost jeví zájem už nyní tisíce zájemců. Řada z nich navíc připojila svůj podpis pod internetové petice proti palmovému oleji, čímž podpořila světový trend.

  Vlna zájmů o ekologický problém se v Česku zvedla až loni. Teprve tehdy se obyvatelé Evropské unie dozvěděli, do jakých potravin se palmový olej přidává. Výrobci se totiž kvůli novému nařízení museli přestat schovávat za obecné označení „rostlinný olej“.

  A zjištění bylo šokující: podle odhadů tento olej obsahují nejméně dvě třetiny potravin, které denně sníme. Palmový olej se totiž v posledních 30 letech stal jedním z nejpoužívanějších produktů rostlinné výroby.

  Odpůrcům se nelíbí zejména likvidace tropických lesů způsobená rozšiřováním plantáží palmy olejné. Zmar je podle biologa Jaroslava Petra, který olejnou pohromu zevrubně popsal v článku pro Lidové noviny, patrný i z oběžné dráhy Země. (celý text najdete ZDE). Stejně tak se lidé staví proti palmovému oleji kvůli negativnímu dopadu na zdraví. Nebezpečí se skrývá především v tvorbě nežádoucího cholesterolu.

  Přestože povědomí o problému spojeném se získávám palmového oleje v Česku neustále roste, najdou se i hlasití odpůrci akce svolané přes Facebook. Jedni tvrdí, že stačí jen důkladně vybírat obsah nákupního košíku, velká skupina zas zpochybňuje negativní dopad palmového oleje na zdraví i ekologii či nevnímá bojkot jako řešení.

  Anketa

  Sledujete při nakupování, jaké výrobky obsahují palmový olej?

  Ano 8754
  Ne 1071

  Akce českého odpůrce však není rozhodně impulsem k boji zaměřeném proti firmám používající palmový olej při výrobě svých produktů. Francouzská ministryně životního prostředí Segolena Royalová například už v červenci minulého roku vyzvala k bojkotu nutelly. Společnost Ferrero, která sladkou pochoutku vyrábí, totiž podle ní používá palmový olej přes míru. „Přestaňte jíst Nutellu, zachraňte planetu,“ prohlásila tehdy.

  Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

  Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

  Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

  Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

  Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

  Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

  PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
  PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

  Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...