130 let
Lidé v Sevastopolu sledují projev ruského prezidenta Putina, přenášený na velkoplošnou obrazovku.

Lidé v Sevastopolu sledují projev ruského prezidenta Putina, přenášený na velkoplošnou obrazovku. | foto: Reuters

Čeští zpravodajci tušili anexi Krymu, dostali za to vyznamenání

Evropa
  •   7:00
PRAHA - „Máme - a dobré,“ mohla by znít odpověď na narážku, zda má vůbec Česko nějaké zpravodajce. Prezident Miloš Zeman si ji vyslechl loni na summitu NATO poté, co zpochybňoval ruskou přítomnost na Ukrajině.

Do povědomí širší veřejnosti se Vojenské zpravodajství (VZ) dostalo především kauzou Nagyová, v níž figurují dva jeho bývalí šéfové. Na tajnou službu tak už přes rok a půl dopadá kritika za to, že nedokázala - alespoň podle mínění žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci - odfiltrovat tužby tehdejší milenky a dnes manželky Petra Nečase Jany Nečasové od zájmů státu (o soudu ČTĚTE ZDE).

Organizace by se ale mohla pochlubit i úspěchy, kdyby se to ovšem slučovalo s utajeným charakterem její činnosti. Podle dvou důvěryhodných zdrojů LN z bezpečnostní komunity totiž získalo před časem několik špionů za svou práci vyznamenání.

„Dostali ocenění a nějakou odměnu,“ prozradil redakci jeden z nich. Zpravodajcům se prý podařilo věrohodně předpovědět dění na Ukrajině, včetně plánů Kremlu na anexi Krymu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo obrany, pod nějž vojenští agenti spadají, se k záležitosti nechtělo vyjádřit. „Jistě pochopíte, že na otázky k činnosti VZ bohužel nemůžeme jakkoli konkrétně reagovat. Pokud jde o Ukrajinu, samozřejmě platí, že VZ se situací zabývá,“ napsal LN Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Kdo? A za co?

 Kvalitami svých lidí se nechtělo pochlubit ani Vojenské zpravodajství. Podle Andora Šándora, který službě v letech 2001 až 2002 velel, to není nic neobvyklého. „Je dobře, že se k tomu služba staví podobně jako například BIS, která říká, že nekomentuje, co dělá.

VZ mělo v nedávné minulosti tendenci se v rámci svých výročních zpráv pochválit, což jsem kritizoval,“ řekl LN Šándor. Podle tohoto brigádního generála v záloze si každý musí rozmyslet, zda chce pracovat v tajné službě, anebo se stát rockovou hvězdou. Obojí nejde.

Tajné ocenění

O případném ocenění se zpravidla dozví jen omezený okruh lidí. „Ministr obrany má možnost udělit příslušníkům VZ resortní vyznamenání. V tomto případě by patrně šlo o záslužný kříž, který má tři stupně,“ dodal Šándor.

Alespoň malý obrázek o činnosti služby, která v roce 2014 hospodařila s rozpočtem 2,2 miliardy korun, si lze udělat pročtením jejích výročních zpráv. V dokumentu za rok 2012 se agenti věnovali například posilujícímu mocenskému apetitu Ruska a vnitřnímu oslabování Ukrajiny.

Zatímco Moskva podle nich pokračovala v modernizaci armády, ukrajinské ozbrojené složky se rozpadaly. „Výsledkem je snižování počtu jejich příslušníků a kontinuální zastarávání výzbroje, což bude mít negativní vliv na obranyschopnost Ukrajiny,“ napsali.

 V zatím poslední zprávě za rok 2013 pak k vlivu Ruska v postsovětském prostoru uvedli: „Snaha o zasahování do vnitropolitické situace měla největší úspěch na Ukrajině, jejíž vedení na konci roku 2013 změnilo postoj při jednání s EU a nepodepsalo asociační dohody.“

Autor: