130 let

ČEZ si objednal solární Temelín

Česko

Elektrárenský gigant staví největší sluneční elektrárnu v zemi. Hotová má být za rok

ČESKÉ BUDĚJOVICE

U Ševětína na Českobudějovicku, nedaleko železniční trati z Českých Budějovic na Prahu, vyroste do jednoho roku mamutí solární elektrárna, zdaleka největší, jaká byla kdy v Česku postavena. Provozovat ji bude energetická společnost ČEZ, která si stavbu objednala u několika soukromých firem. Informaci, kterou Lidové noviny získaly z jiných zdrojů, včera LN potvrdilo oficiálně i vedení ČEZ.

Energetici počítají v případě této sluneční elektrárny s výkonem na dnešní poměry neuvěřitelným -30 megawattů, což překonává výkon dosud největšího solárního zdroje v republice takřka trojnásobně. Většina českých fotovoltaických elektráren však funguje s až třicetkrát menším výkonem.

Jako 80 fotbalových hřišť Protože na každý megawatt výkonu je potřeba pokrýt solárními panely zhruba dva hektary půdy, pokryje tento „solární Temelín“ u Ševětína plochu takřka šedesáti hektarů. To představuje pro srovnání plochu asi osmdesáti fotbalových hřišť.

„Jedná se o projekt fotovoltaické elektrárny, do kterého ČEZ vstoupil v samém závěru loňského roku, do provozu by měla být elektrárna uvedena do dvanácti měsíců,“ řekl LN Marin Schreier, manažer komunikace ČEZ pro obnovitelné zdroje. Lokalita vedle železniční trati na Prahu byla podle něj vybrána jednak z důvodu dostatečné vzdálenosti od obytné zástavby, jednak kvůli vhodným přírodním podmínkám, tedy dostatečnému slunečnímu osvitu. „Projekt je nyní v úvodní fázi výstavby,“ potvrdil Schreier. Nová fotovoltaická elektrárna by měla ze společnosti ČEZ udělat provozovatele absolutně největšího zdroje elektřiny, tedy Jaderné elektrárny Temelín, tak i největšího zdroje solárního. Podle Schreiera je přitom projekt součástí závazku, v jehož rámci se energetická společnost zavázala investovat do obnovitelných zdrojů do roku 2020 třicet miliard korun. Vedle lokality u Ševětína ČEZ hodlá stavět solární panely i na dalších místech.

Už před Vánoci firma zprovoznila fotovoltaickou elektrárnu v Hrušovanech nad Jevišovkou na jižní Moravě. Ta má však výkon jen 3,7 megawattu. Energetici přitom ale sami přiznávají, že za investicemi do fotovoltaiky spíše stojí obchodní politika společnosti ČEZ než snaha snížit množství emisí. Dosud totiž energetický gigant rozmach slunečních panelů spíše kritizoval, protože podle něj energie, vložená do solárních zdrojů, zatím není úměrná tomu, kolik elektřiny vyrobí a s jakými náklady. Proto také ČEZ vstoupil do fotovoltaického byznysu na rozdíl od jiných firem relativně pozdě, o to víc ale investuje nyní. „Jako akciová společnost musíme v zájmu svých akcionářů využívat podnikatelské příležitosti, které se nabízejí. A podporované solární elektrárny tím jsou. Takže musí zvítězit pohled obchodníka před pohledem energetika,“ tvrdí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podnikatelská příležitost přitom jednoduše spočívá v tom, že tento rok mají firmy zřejmě poslední možnost vydělat na fotovoltaice velké peníze. A polostátní ČEZ není výjimkou. Stát totiž garantuje výkupní cenu ze elektřinu ze solárních panelů ve výši takřka 130 korun za kilowatthodinu, což představuje desetinásobek ceny z běžných elektráren. Garance platí na 15 let, přičemž Eneregetický regulační úřad (ERU) může ze zákona s cenou hýbat směrem dolů v každém roce jen o 5 %. To dělá z fotovoltaiky velmi lukrativní byznys, protože návratnost investice se počítá dnes na šest až sedm let.

Ministerstvo průmyslu však připravuje nový zákon, který by měl od roku 2011 umožnit výraznější snížení výkupních cen tak, aby se investorům vložené peníze vracely až po deseti či patnácti letech. Nevídaný „boom“ solárních elektráren, jejichž počet v republice roste kvůli státní podpoře geometrickou řadou, tak ještě zesílil. Tomu, kdo získá licenci k výrobě sluneční energie ještě před dobou platnosti nového zákona, musí totiž stát 15 let garantovat cenu ještě podle starých podmínek.

„Za loňský prosinec jsme tak obdrželi přes 2000 žádostí o licence, což je absolutní rekord,“ řekl LN vedoucí odboru licencí ERU Luděk Pražák. Tak, jak roste počet slunečních elektráren, kterých už v republice funguje přes 3000, vzrůstá postupně i jejich velikost a výkon.

Zatímco ještě před dvěma lety některé firmy chlubily tím, že jejich sluneční elektrárna o výkonu třeba 1,5 megawattu je největší v republice, dnes se stavějí elektrárny s řádově větším instalovaným výkonem. Dosud největší elektrárna tohoto druhu, stojící u Stříbra, má výkon 13,6 megawattu, to je ale stále mnohem méně než připravovaný „třicetimegawattový“ zdroj společnosti ČEZ u Ševětína. Podle Ladislava Kříže ale zdaleka není jisté, zda bude „solární Temelín“ na jihu Čech rekordmanem i v následujícím roce. Nejrůznější investoři totiž letos připravují projekty ještě větších slunečních elektráren. Vůbec největší solární elektrárna na světě s výkonem 53 MW stojí zatím v Německu.

Graf

Boom Výroba elektřiny v solárních elektrárnách v ČR

Zdroj: Energetický regulační úřad

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás