130 let

ČT porušuje rovnou soutěž

Česko

DISKUSE

Předvolební diskusní pořady veřejnoprávní televize se staly mocným manipulačním nástrojem pro určení stran, které vstoupí nebo naopak vystoupí z Poslanecké sněmovny. Vzhledem k vlivu těchto pořadů vysílaných veřejnoprávní televizí v hlavním vysílacím čase je zřejmé, že účast, či neúčast v těchto pořadech má zásadní a podstatný vliv na výsledek voleb. Přitom rozhodnutí o účasti, či neúčasti v předvolebních diskusích, které je pro menší strany rozhodující pro získání, či nezískání mandátů, je dáno schématem, kde vše je v rukou dvou soukromých agentur.

Málokdo pochybuje, že příslušné agentury nejsou vystaveny korupčnímu tlaku. I kdyby tyto výzkumy byly objektivní, vstupuje do hry náhoda. Vzhledem k chybě statistických měření, která se u preferencí v řádu pěti procent může pohybovat až okolo dvou až tří procent (a právě to dává prostor pro manipulaci), může o bytí a nebytí menší politické strany rozhodnout pouhá statistická chyba. V každém případě jde o technologii, která umožňuje rychle „vyrobit“ novou parlamentní stranu a stejně rychle „zaříznout“ existující menší parlamentní stranu, která se stala nepohodlnou. K Moravcovi by měly být zvány strany, které dříve uspěly Na otázku „A jak to tedy dělat jinak, aby do diskusních pořadů nemuselo být zváno 25 a více stran?“ existuje jednoduchá odpověď: vycházet z výsledků posledních voleb nejen do sněmovny, ale také do Senátu, Evropského parlamentu a krajských zastupitelstev. Tedy dát prostor v krajských diskusích všem stranám, které na úrovni kraje uspěly v posledních krajských nebo parlamentních volbách. Všimněme si, že dosavadní postup je přesným opakem uvedeného principu. V roce 2006 byla do prakticky všech volebních diskusí připuštěna Strana zelených, která do té doby neměla žádné zastoupení v krajských zastupitelstvech a s výjimkou Prahy je ani dodnes nezískala. Ani v jediné diskusi nedostala prostor zřejmě pro svou nepohodlnost strana SNK Evropských demokratů, která významně uspěla v posledních volbách do Evropského parlamentu, Senátu a řady krajských zastupitelstev.

Strana zelených se však spolu s KDU-ČSL v průběhu uplynulého volebního období vzhledem k relativní autentičnosti své politiky stala nepohodlnou, a tak již v diskusích pro tyto volby prakticky nevystupuje. Za mohutné podpory velkých stran, resp. jejich znepřátelených frakcí jsou zakládány nové strany TOP 09, VV či SPO za účelem doplnění či odebrání hlasů při povolebním vyjednávání. Přesto, že ani jedna z těchto stran dosud objektivně volebně neuspěla na krajské či vyšší úrovni, dostávají všechny prostor v diskusích a zabírají tak téměř polovinu tohoto nesmírně cenného mediálního prostoru.

SNK Evropští demokraté tváří v tvář této mediálně volební mašinérii zajišťované veřejnoprávní televizí a Václavem Moravcem raději již do Poslanecké sněmovny zbytečně nekandidují. Schéma předvolebních Moravcových diskusí narušující závažně rovnou demokratickou soutěž je však třeba zásadně změnit, nebo raději zrušit.

O autorovi| JIŘÍ WITZANY, člen Zastupitelstva hl. m. Prahy za SNK ED

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás