130 let

Policie ukázala video potyčky u muzea, popírá tvrzení Rajchla o provokaci

Česko
  •   11:23aktualizováno  14:16
Policie zveřejnila vlastní video ze sobotní potyčky u pražského Národního muzea mezi demonstranty a těžkooděnci, kteří chránili vstup do budovy. Vyplývá z něho, že policisté čelili útokům demonstrantů, které z prostoru postupně vytlačili a několik z nich zadrželi. Policie zároveň odmítla tvrzení Jindřicha Rajchla, organizátora protivládní manifestace, že střetnutí vyprovokovala ona.

Rajchl tvrdí, že do muzea se nikdo nedobýval a že na jednoho ze stojících lidí se těžkooděnci vrhli bezdůvodně. Předseda neparlamentní strany PRO k tomu zveřejnil video. „Jasný důkaz toho, že do muzea se nikdo nedobýval, nýbrž, že zásahová jednotka na pokyn velitele zásahu vtrhla mezi pokojně stojící občany, čímž celý konflikt vyprovokovala!“ uvedl.

Jenže kamera míří pouze na řadu těžkooděnců, kteří brání vstup do Národního muzea, nikoliv na dav na druhé straně. Z videa tak není jednoznačné, co k zásahu policie vedlo.

To následně policie vysvětlila: „Jeden z demonstrantů do muzea vtrhl ještě předtím, než policisté zamezili vstupu do budovy. Ochranka muzea muže zastihla na schodech a vyvedla ho pryč. Policisté v domnění, že se jedná o návštěvníka muzea, ho dovedla do bezpečí. Tento muž se však k Národnímu muzeu vrátil a opakovaně se domáhal násilného vniknutí do budovy.“

„Kriminalista v civilu (zachycený na videu) již disponoval informací od ochranky muzea, že právě tento muž, se pár minut před tím nacházel uvnitř muzea, kde chtěl s největší pravděpodobností strhnout vlajku. Proto policisté ze speciální pořádkové jednotky muže zajistili pro podezření z přestupku,“ pokračovala.

Policie také zveřejnila mnohem delší videozáznam o celé události a podala k tomu svůj popis. „Jedno video je kolikrát více než 1000 slov. Jak je patrné z námi pořízených záběrů, po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč,“ uvedla na Twitteru.

„Policisté se v naopak řadě případů museli potýkat s nevybíravým jednáním, ať už se slovními či v několika případech i fyzickými ataky a k použití donucovacích prostředků přistoupili až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy,“ dodala.

Vysvětlila, že v době, kdy Rajchlovo shromáždění skončilo a většina jeho účastníků se rozcházela, začal podněcovat jeden muž s megafonem lidi, aby šli sundat ukrajinskou vlajku na budově muzea. Několik stovek jich ho uposlechlo. Policie po strkanicích zajistila i podněcovatele výstupu do muzea.

Celkově policie zadržela u muzea 20 lidí. Tři její příslušníci byli při zákroku zraněni a převezeni do nemocnice.

Poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová sdílela na Twitteru Rajchlovo video. „Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr Vít Rakušan by to ale měl vysvětlit, ať vyvrátí spekulace,“ komentovala.

Před incidentem u muzea zadržela policie jednoho člověka pro podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Kriminalisté mu pak za tento trestný čin ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření.

Dalšího člověka policisté zajistili poté, co vběhl na magistrálu a poškodil projíždějící vozidlo s ukrajinskou SPZ. „V současné chvíli se celým případem zabývají pražští kriminalisté a právní kvalifikace případu bude stanovena,“ uvedla policie.

Sebedestruktivní energetická politika EU

V centru Prahy na Václavském náměstí protestovaly v sobotu odpoledne desetitisíce lidí na protivládní demonstraci s názvem Česko proti bídě. Tříhodinovou akci svolala neparlamentní strana Právo Respekt Odbornost (PRO), která vznikla teprve loni. Hlavním řečníkem byl její šéf Rajchl, který předtím působil v hnutí Trikolora.

Rajchl dříve uvedl, že za chudnutí Česka může hlavně sebedestruktivní energetická politika Evropské unie, kterou bezmyšlenkovitě prosazuje česká vláda.

Na akci demonstranti projevovali protiukrajinské nálady, což se promítlo pak do snahy vtrhnout do muzea a strhnout ukrajinskou vlajku, která na budově visí.

Na náměstí se objevili lidé se znaky Wagnerovců, ruské žoldnéřské skupiny, která rovněž působí na Ukrajině. Jeden účastníků protestu měl na batohu i písmeno „Z“, které je symbolem ruské invazní armády.

Autor: lind
  • Vybrali jsme pro Vás