130 let

Dnes se znovu rozbíhá největší urychlovač světa

Česko

ŽENEVA, Švýcarsko Po roce oprav za více než 25 milionů eur se od včerejší noci má znovu začít probírat k životu největší vědecký experiment všech dob, urychlovač LHC ve Švýcarsku. Vyplývá to z prohlášení konsorcia CERN, které ho provozuje.

Zařízení bylo odstaveno už devět dní po slavnostním uvedení do provozu 10. září minulého roku. Tehdy došlo ke katastrofálnímu úniku hélia, které zařízení chladí na teplotu těsně nad absolutní nulou. Nehoda si vyžádala nejen opravy, ale také úpravy. „Výrazně se zdokonalil především monitorovací systém,“ řekl LN Václav Vrba z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Jinak se odborníci rozhodli v podstatě držet harmonogramu vypracovaného pro první start LHC. „Jen tehdy bylo se startem spojeno více emocí,“ říká Václav Vrba.

V první fázi, tedy od včerejších pozdních večerních hodin, vědci prstencem LHC pouze „vodí“ částice urychlené v jiných zařízeních. „LHC je poslední prvek kaskády,“ vysvětluje Václav Vrba. „Přejímá svazky z menších urychlovačů.“ Jejich energie dosahuje zhruba patnáctiny cílové energie LHC.

První srážky dvou proti sobě obíhajících svazků by mohly přijít v polovině prosince. „A to je spíše konzervativní odhad,“ domnívá se Václav Vrba.

Až po těchto srážkách by se mělo začít s urychlováním částic v prstenci LHC. Do roka by měly svazky dosáhnout přibližně dvou třetin maximální energie. Už ta je ovšem několikanásobně vyšší než u jiných urychlovačů. Maxima svých předpokládaných možností pak LHC dosáhne nejdříve v roce 2011.

Autor: