• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Pan Barner byl sprostý a vzteky bez sebe

Ad LN 25.7.: Turistické peklo Praha

Zasílám vyjádření k události, která se stala v kavárně Slavia. Pan Barner účelově spojil možná oprávněné přání s vyřizováním osobních účtů. Není přece možné, vejdete-li do kavárny, houknout na číšníka: „Dáme si džbán vody z vodovodu“. Tuto službu poskytujeme, ovšem většinou k již objednanému hlavnímu jídlu a gratis. Jak jsem již psal panu Barnerovi, v Čechách toto není zvykem. Po tomto incidentu jsem džbán s ledovou filtrovanou vodou zařadil do nápojového lístku. Je to voda upravená filtry a nabízíme ji s ledem a citronem nebo bez, dle přání hosta. Není ovšem gratis.

Na této situaci je ale zarážející jiná věc – a to chování pana Barnera. V kavárně řval na celé kolo a použil nejsprostší a nejhrubší nadávky a choval se jako smyslů zbavený. Chyběla jen fyzická inzultace personálu. Celou událost sledovalo velké množství cizinců, kteří se sami poté nabídli, že můžou odsvědčit v případě potřeby tuto situaci. Společnost, se kterou přišel, se za něho omluvila a odtáhla ho pryč. Zcela zjevně se za něho styděla. Postižený personál kavárny zvažuje podání žaloby na pana Barnera pro urážku na cti.

Jako kavárna jsme se z profesionálních důvodů panu Barnerovi omluvili. Nemělo to žádný účinek a jeho chování bylo nadále velmi nedůstojné, arogantní a nepříjemné, a to i na nezúčastněné osoby provozu. Proto jsem následně přistoupil k tomu informovat o tomto jednání jak Prague Post (kde měl článek také vyjít, ale byl odmítnut), tak americké velvyslanectví. Zvažujeme též podání žaloby nebo trestního oznámení pro výtržnost. Karel Pečánka, ředitel Café & Restaurant Slavia

Byrokratům třídní boj

Ad LN 30.7.: S Parkinsonem přišel zákon

Vřelý dík patří Ondřeji Neffovi za skvělý článek a připomínku výročí geniálního profesora Parkinsona, jehož právem přirovnává k velikánům, jako je Albert Einstein. Zatímco Einsteinova teorie relativity způsobila v životě lidí naprostý rozvrat, neboť si dnes každý myslí, že má svou demokratickou (relativní) pravdu, což odporuje fyzice, profesorův objev principu relativity (čím méně času máme, tím více uděláme) je empiricky potvrzován zvýšeným výkonem a Einsteinově fyzice přesně odpovídá.

Neffův smutný povzdech nad neschopností poučit se z Parkinsonova zákonu o trvalém růstu byrokracie je pochopitelný, vždyť je také příčinou zániku všech civilizací včetně té naší, problém však spočívá zřejmě v tom, že profesorova laskavá vědecká metodologie neobsahuje dostatečně silný tzv. prvek zlovolného antagonismu. Jiný génius, filosof a logik Józef Maria Bocheński (*1902), modifikací Marxovy teorie sociálních tříd došel k závěru, že jedinou skutečnou třídou, jež vytváří ideologie, je právě byrokracie, protože se úředníci množí jako králíci (podle jeho předchůdce Cimrmana dělením). Tahle třída je tak logikou svého nekonečného růstu nucena vytvářet nepřetržitě adaptabilní ideologie potvrzující její pokaždé odlišnou (!) nezbytnost. Nestačí proto jako v imunologii pouze analyzovat nové mutace. Jedinou protilátkou na záchranu civilizace zůstává třídní boj.

Alexander Tomský, publicista

Kéž by se vědci mýlili

Ad LN 30.7.: Hansen – vědec utržený ze řetězu

Byl bych moc rád, aby se ti všichni klimatologové a vědci mýlili. I když nám už nějaké změny klimatu mohou být ukradené. Až bude země neobyvatelná, budeme si už drahnou řadu let prohlížet ředkvičky zespoda. Přesto si myslím, že je lepší počítat s horším a pokusit se na to připravit. Zda to bude snažení zbytečné, to posoudí následující generace. Kéž se našemu případnému snažení smějí.

Martin Novák, Plzeň

Kdo vlastní češtinu

Ad LN 24.7.: Čí je řeč?

Máte plnou pravdu ve svém rozhořčení, že přivlastnit si celý svět prostřednictvím práv duševního vlastnictví je současná tendence. Převážně to však jsou světové průmyslové a obchodní společnosti, které se snaží získat výlučné právo na technická řešení a na označení, a to převážně prostřednictvím práv průmyslových. Jak uvádíte, množí se v poslední době sugestivní slogany bez jakékoli originality nebo invence čerpající z běžného jazyka, které se snažíme svým klientům rozmlouvat, mnohdy však zcela marně.

Úřad průmyslového vlastnictví ČR naštěstí zamítl zapsat ochrannou známku „na poslední chvíli“ a Microsoft si zatím „máte poštu“ v žádné jazykové verzi nepřihlásil. Řada známek má spekulativní charakter, např. „Zvolen výrobkem roku spotřebiteli“.

Upoutat spotřebitelskou veřejnost je zřejmě stále obtížnější, takže si velká potravinářská společnost přihlásila v češtině sedm smrtelných hříchů jako jednotlivé slovní ochranné známky, Úřad je všechny bez námitek (!) zaregistroval a vlastník teď přece jen asi váhá s jejich uplatněním. A co sleduje přihlašovatel zveřejněnou přihláškou ochranné známky „Krádežné“? Eva Koplíková, Praha

Hlídací pes demokracie

Ad LN 30.7.: Dokument vyděsil špičky ODS

Díky za informace o případu Janoušek. Média – hlídací pes demokracie. Díky, že to o Vás platí. Nebát se a nekrást. Nebojte se, potřebujeme Vás.

Pavel Eliáš, Liberec

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

  • Vybrali jsme pro Vás