• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

léky - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Doplatky léků ze zvýší o 80-100 korun

Česko
  •   8:22
Praha - Mají se pacienti bát radikálního zvýšení doplatků za léky, až začne v dubnu platit chystaná léková vyhláška ministra Tomáše Julínka? Zatímco ČSSD v čele s exministrem Davidem Rathem varuje před stokorunovými nárůsty měsíčně, nezávislí experti stojí na straně Julínka. Ten tvrdí, že navýšení průměrně nepřesáhne 150 Kč ročně.

Podle Josefa Suchopára ze společnosti Infopharm, která se zabývá zdravotnickými analýzami, dokonce ministr ve svých odhadech možných dopadů vyhlášky přehání. „Vycházím ze zkušeností s podobnými vyhláškami vydanými předchozími ministry. Realita byla vždy o něco příznivější než teoretické propočty. Proto odhaduji, že průměrné roční navýšení doplatků na léky bude někde mezi 80 až 100 korunami,“ uvedl Suchopár.

Propočty nepočítají s trhem Julínkovy oficiální propočty podle Suchopára vycházejí z nynější reálné situace a nepočítají s reakcí lékařů, pacientů a výrobců léčiv. „Těžko lze předpokládat, že by k žádné změně v jejich chování nedošlo. Na základě našich poznatků a struktury spotřeby léčiv v minulém období jsme schopni odhadnout proporci toho, co si vezmou na svá bedra výrobci, a to hlavně generických léků, a jak by se mohla změnit preskripce,“ tvrdí Suchopár.

 Například poslední vyhláška exministra Ratha z loňského srpna měla teoreticky znamenat zvýšení spoluúčasti pacientů až o 1,9 miliardy korun. Ve skutečnosti ale po reakci lékařů a výrobců vzrostla spoluúčast „jen“ o 900 milionů.

 I tak šlo o historicky rekordní nárůst, který navíc podle Suchopára dopadl nerovnoměrně na jednotlivé skupiny obyvatel. „Nejvíce se doplatky zvýšily starším občanům léčeným více léky. Nárůst se pohyboval mezi pěti až 17 procenty, přičemž ta horní hranice se týkala důchodců,“ poznamenal.

Julínkův test ještě běží Ministerstvo tvrdí, že se chce podobné chyby vyvarovat. Proto už připravenou vyhlášku znovu podrobuje analýze možných dopadů hlavně na skupiny chronických pacientů, zatížených doplatky nejvíce.  „Testujeme na rozsáhlém vzorku pacientů, kteří na doplatcích za léky na předpis zaplatí ročně více než 3000 korun, zda u nich nedochází k akumulaci předpokládaných vyšších doplatků.

To považujeme za nežádoucí,“ uvedl mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Podle něj zatím na žádný problém nenarazili. Někteří pacienti doplácejí za léky dokonce až 14 tisíc korun ročně. To by chtěl Julínek do budoucna ošetřit zavedením ročního limitu. Analýza má běžet ještě zhruba dva týdny, aby mohlo být definitivní znění vyhlášky včas připraveno. Dnes také začne oficiální odvolací proces, v němž mohou účastníci tzv. kategorizačního řízení, tedy firmy, zdravotní pojišťovny i zástupci lékařů a pacientů, vznést své námitky.

Autor: Petr Kučera
  • Vybrali jsme pro Vás