Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábkův nástupce? Počkáme, jestli padne vláda, zní z TOP 09

Česko

  14:25
PRAHA - TOP 09 s výběrem nástupce Jaromíra Drábka ve funkci ministra práce a sociálních věcí nespěchá. Strana si chce nejdříve počkat, zda kvůli rozdrobené ODS nepadne vláda.

Jaromír Drábek rezignoval na svůj post ministra práce a sociálních věcí. foto: ČTK

Drábek oznámil svůj odchod ve středu poté, co vzal soud do vazby jeho někdejšího náměstka Vladimíra Šišku pro podezření z uplácení. Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 a šéfa partnerského hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka bude definitivní rozhodnutí o tom, kdo Drábka vystřídá, záviset na vývoji politické situace.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je možná úplně předčasné nyní řešit, kdo bude nástupcem ministra Drábka, vzhledem ke sporu uvnitř ODS a vzhledem k tomu, že ODS patrně nedodrží sjednané dohody. Pokud to bude udržovací vláda do předčasných voleb, tak tam úplně postačí nějaký ekonomický odborník nebo nezávislý kandidát, který bude udržovat ministerstvo v chodu. Teď je to spíše otázka širší koaliční dohody," řekl LN šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Kandidáty TOP 09 nicméně. "Počkáme si ale na hlasování o daňovém balíčku. Situaci vidím tak na 70 procent ku třiceti pro to, že ta vláda už nějak dovládne do předčasných voleb," přiblížil Gazdík plán.

A k jeho názoru se připojují i další.

"Možná, že už to ani nebude potřeba. Vláda může padnout 25. října," poznamenala k hledání nového ministra také místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Její jméno už se v souvislosti s křeslem po Drábkovi objevilo ve spekulacích médií, ona sama však takové úvahy prý vůbec nevede. "O tom jsem vůbec neuvažovala, jezdím po kraji. V tuhle chvíli soustředím všechnu energii na volby," řekla ČTK jednička na středočeské kandidátce strany.

O výběru Drábkova nástupce se tak strana zřejmě začne vážně bavit příští týden v úterý na jednání stranického předsednictva. Z výroků jejích představitelů však plyne, že diskuse nebude uzavřena nejen před krajskými volbami, ale zřejmě ani před klíčovými hlasováními na říjnové schůzi sněmovny, které ukážou, zda bude vláda vůbec pokračovat.

Přesto první místopředseda strany a její klíčový politik Miroslav Kalousek říká, že TOP 09 je dostatečně personálně a intelektuálně silná strana, aby dokázala Drábka kvalifikovaně nahradit.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...