2. ledna 2016 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvě třetiny Čechů drtí stres z práce. Odráží se to nejen na jejich zdraví

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Až se lidé po vánočním a novoročním volnu vrátí do práce, ocitnou se zpět v rizikovém prostředí. Dvě třetiny Čechů jsou podle odhadů odborníků ohroženy pracovním stresem. Až u dvaceti procent zaměstnanců se nadměrné zatěžování nebo špatné vztahy na pracovišti odrážejí na celkovém zdravotním stavu.

Vyplývá to z aktuálních dat, která pro Českou republiku poprvé zpracovala Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Psychická zátěž patří mezi 12 hlavních rizikových faktorů pracovního prostředí. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je oficiálně do této kategorie zařazeno přes 46 tisíc lidí, reálný počet těch, kteří jsou vystaveni stresu, však je násobně vyšší. „Současné pracovní normy jsou vyšponované na maximum, přetěžují a mohou vést ke zdravotním potížím,“ varuje Milan Tuček, předseda Společnosti pracovního lékařství.

Diagnóza: syndrom vyhoření

Na fyzickém zdraví se pak podepisují velmi různorodě. „Od kardiovaskulárních projevů přes výkyvy hladiny hormonů v krvi až po změny v imunitním systému. A tyto změny ovlivní nebo ztíží průběh takřka všech fyzických nemocí,“ varuje v rozhovoru pro LN psycholog Dalibor Špok. Výsledkem neustálého pracovního náporu je ale i únava, apatie, nezájem o to, jak zadaný úkol dopadne, a úzkostné pocity. „V další fázi se pak vyhoření může projevovat až určitou paralýzou,“ jmenuje Špok. Jednoho dne už podle něho zaměstnanec není schopen do práce ani přijít. Stále častěji v českém prostředí proto zaznívá diagnóza syndromu vyhoření a posttraumatického šoku.

Na vině jsou často i moderní technologie. „Zaměstnanec má dnes daleko více zodpovědnosti, pracovní úkoly nebo pošta jsou mu stále dostupné. Díky technologiím jsou úkoly snazší, a proto si myslíme, že jich zvládneme mnohem více,“ řekl psycholog.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz