Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výmluvy netřeba. Černá čokoláda je elixír mládí, co zahání stres a smutek

Jídlo

  6:00
PAŘÍŽ - Je čokoláda lepší než botox? Jestliže je černá, je rozhodně jakýmsi elixírem přirozeného mládí. Britští vědci nedávno dokonce vymysleli recept, kdy jsou u čokolády zesíleny její antioxidační účinky. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.
Čokláda a kakaové boby

Čokláda a kakaové boby foto: Shutterstock

Často se zdůrazňují účinky čokolády jako antidepresiva. „Černá čokoláda je bohatá na hořčík, který má výrazný vliv na zvládání stresu a proti únavě. Při jejím pojídání se nás zmocňují radostné pocity, mozek uvolňuje endorfiny, hormony štěstí a uspokojení,“ vysvětluje nutriční poradkyně a dietoložka Caroline Gayetová.

Kromě vlivu na naši náladu je čokoláda také prostředkem, jak si udržet mládí. Kakao, bohaté na flavonoidy, má antioxidační účinky, které umožňují tělu bojovat proti vlivu času a zejména proti vráskám.

Sezona pralinek se blíží. Baví mě květinové chutě, říká čokolatier Martin Pokorný

Jedna britská společnost chtěla spojit gurmánský požitek s omlazováním a na jaře uvedla na trh čokoládu nazvanou Esthechoc. Jsou to malé tabulky, v nichž se mají soustřeďovat všechny přirozené kladné účinky kakaa. Společnost Lycotec, která zdůrazňuje, že její produkt byl vyvinut ve spolupráci s Cambridgeskou univerzitou, rovněž tvrdí, že každá malá tabulka o 7,5 gramu obsahuje tolik flavonoidů, jako 100 gramů běžné černé čokolády. „Esthechoc má chuť běžné čokolády. Má však obrovské antioxidační účinky, podporuje mikrocirkulaci (oběh tělních tekutin na úrovni jednotlivých tkání) tím, že zvyšuje zásobování kyslíkem, a pomáhá předcházet stárnutí,“ zdůrazňují výrobci.

Esthechoc si sice zachovává chuť čokolády, ale zdaleka nestojí tolik, co běžná čokoláda. Jedna krabička s 21 minitabulkami stojí 35 liber, tedy asi 1350 korun. Zkrátka tato omlazující kúra není pro každého.

Mýty o jídle

Potraviny jsou oblastí, v níž se setkáváme s mnoha zažitými představami. Mnohé argumenty ve prospěch potravin pocházejí od výrobců, kteří chtějí, aby se jejich produkce prodávala, nebo od rodičů, kteří chtějí, aby děti jedly zdravě.

Například o zázvoru se říká, že působí jako afrodisiakum. „Stejně jako ženšen má i zázvor tonizující účinek na libido. Posiluje imunitní systém,“ říká Caroline Gayetová. Rozhodně však nelze počítat s tím, že několik gramů zázvoru stačí k tomu, aby vás to stimulovalo celou noc. Nejde o žádný zázračný prostředek.

Správná ledová káva? Bez kávovaru či tepelné úpravy

Káva nedělá člověka agresivním. „Káva obsahuje psychoaktivní molekuly, tedy substance, které mají vliv na náladu a chování. Může zvyšovat aktivitu a pozornost, ale jen zřídka vede k tomu, že by lidé byli více podezíraví nebo agresivní. Avšak káva, bohatá na antioxidanty, se ukazuje být velmi účinná proti migréně,“ říká nutriční poradkyně.

A že po špenátu rostou svaly? Je reklama s Pepkem námořníkem, jemuž po zkonzumování krabice špenátu narostly svaly, komplotem výrobců této zeleniny? „Tato představa souvisí s tím, že se ve špenátu údajně skrývá vysoký obsah železa. Ale to není pravda. Neobsahuje ho o mnoho více než jiná zelenina. Navíc železo ve špenátu je mnohem hůře vstřebatelné než to, které obsahují maso nebo ryby. Museli bychom ho sníst celé krabice, aby to mělo nějaký viditelný efekt,“ uvádí Caroline Gayetová.

Je grapefruit dobrý na spalování kalorií? Podle Caroline Gayetové to není pravda. Žádná potravina nemůže spalovat tuky uložené v našem těle, to bylo příliš jednoduché. Ale esenciální oleje v grapefruitu mají nezanedbatelné účinky proti celulitidě. Naopak se oproti zažitým představám po banánu netloustne. „Patří k nejlepšímu ovoci pro zdraví, neboť obsahuje vlákninu a minerály. Jeho cukry jsou snadno vstřebatelné a nevedou k ukládání tuku. Není žádný důvod banán odmítat, vůbec se po něm netloustne,“ zdůrazňuje Caroline Gayetová.

Dalším mýtem je tvrzení, že po mléku jsou silné kosti. „Mléko sice obsahuje vápník, ale ten má velká většina potravin. Pro kosti není podstatný vápník, který máme téměř všude, i v zelenině, mandlích či ovoci, ale vitamín D, který významně přispívá k pevnosti kostí. A tento vitamín obsahují ryby a rybí tuk,“ tvrdí Gayetová.

Autor: