130 let
Radar protivzdušné obrany NATO.

Radar protivzdušné obrany NATO. | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Experti: Radar je bezpečný

Česko
  •   10:51
PRAHA - Americký radar v Brdech nemůže v žádném případě ohrozit lidské zdraví, říká studie ministerstva obrany. Skeptici s ní ovšem nesouhlasí.

Experti z ministerstva obrany a ministerstva zdravotnictví vypracovali předběžné posouzení vlivu radarové stanice na zdravotní stav obyvatelstva. Ze závěru více než dvousetstránkové studie vyplývá, že elektromagnetické záření nemůže žádným způsobem zasáhnout obyvatele obcí v okolí Brd.

Jeho poloha to totiž fyzikálně neumožňuje - hlavní paprsek by měl mířit do výšky, kde by jeho vyzařování nemělo mít na lidský organismus žádný vliv. Boční vyzařovací smyčky by měly mít desettisíckrát menší intenzitu než hlavní svazek. Odborníci se shodli na tom, že stanice s velkou rezervou splňuje hygienické limity, které jsou dané nařízením vlády, o ochraně zdraví před neionizujícím zářením.

Možná škodlivost elektromagnetického záření je jeden z nejčastějších argumentů, kterým „straší“ odpůrci radaru. Jeden z autorů studie, Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření Státního zdravotního ústavu v Praze, upozorňuje kritiky, že elektromagnetické pole zapnutého mobilního telefonu u ucha je minimálně desettisíckrát větší, než by bylo od radarové stanice. „I kdybyste bydlel v jakékoliv obci poblíž radaru,“ řekl včera Pekárek v on-line rozhovoru pro server iDNES.

Výsledky studie posvětil i hlavní hygienik ČR Michael Vít. „Z uvedeného vyplývá, že při dodržení uvedené ochranné zóny a daných podmínek provozu radaru nemůže dojít k expozici obyvatelstva, a tím ani k ohrožení jeho zdravotního stavu,“ píše Vít ve zprávě.

Další podrobnosti o studii ministerstev o nezávadnosti
 radaru si přečtěte v sobotním vydání deníku
Autor: Jan Martinek