Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exprezident Kováč opustil Brno

Česko

BRNO Po hospitalizaci v Brně se včera vrátil domů bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Lékaři potvrdili, že onemocněl Parkinsonovou chorobou. Sérii vyšetření podstoupil ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Pracoviště si osmasedmdesátiletý exprezident vybral na doporučení zahraničních lékařů. „Potřeboval jsem se ujistit v diagnóze. Nyní mé kroky směřují domů,“ vysvětlil Kováč včera krátce předtím, než nemocnici opustil.

I když se potýkal se zdravotními problémy již delší dobu, lékaři si stále nebyli jisti. Nebylo totiž jasné, zda jde o Parkinsonovu chorobu nebo parkinsonský syndrom. „Choroba a syndrom mají podobné příznaky, ale odlišnou příčinu. Při chorobě dochází v podstatě z neznámých příčin k zániku určitých nervových buněk v mozku, zatímco syndrom je způsobený nějakým jiným onemocněním mozku, například cévním,“ vysvětlil Kováčův ošetřující lékař Ivan Rektor. „Provedli jsme potřebná vyšetření, upravili léčbu, zahájili terapii. Z našeho pohledu odchází pan prezident ve stavu, který je uspokojivý,“ doplnil. Nadále se o něj budou starat slovenští lékaři, jejichž dosavadní péči Rektor ocenil. „Bude-li potřeba, mohu přijet opět do Brna,“ podotkl Kováč. Nemoc ho zatím omezuje při pohybu, může normálně komunikovat, psát, číst či sledovat zpravodajství.

Exprezident si platil nadstandardní pokoj, výjimečné požadavky neměl. „Byl příjemný a disciplinovaný pacient,“ řekl Rektor.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...