Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fibingr: Se zakázkami jsem nemanipuloval, Michálek porušil předpisy

Libor Michálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek | foto: ČTK

PRAHA Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl nařčení, že ve SFŽP manipuloval se zakázkami. Odvolaného šéfa fondu Libora Michálka naopak obvinil, že porušil předpisy instituce. Odmítl prý totiž navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise vybírající vítěze tendru na přestavbu pražské čistírny.

"Za dobu mého působení na SFŽP jsem nikdy neovlivnil hodnocení jediného projektu, nikdy jsem nenaléhal na žádného pracovníka, aby změnil hodnocení projektů a toto se také nikdy nestalo," tvrdí Fibingr. Má prý důkazy, které "celou záležitost staví do zcela jiného světla". Uvedl, že je již předal policii.

Kauza Drobil

Skandál s možnou korupcí ve SFŽP vypukl poté, co Mladá Fronta Dnes zveřejnila Michálkovy nahrávky. Ty mají dokazovat, že se poradce ministra pro životní prostředí Martin Knetig a Fibingr pokoušeli ovlivnit Michálka tak, aby byly zmanipulovány některé zakázky na SFŽP. Stamilionové částky pak měla získat ODS. Jednou ze zakázek byla i přestavba pražské čistírny odpadních vod.

Odmítá například, že by zakázku na přestavbu pražské čističky ovlivnilo minulé vedení SFŽP nebo ministerstva pro životní prostředí (MŽP), protože byl projekt schválen již v listopadu před rokem pod jiným vedením institucí. Dodal, že úkolem SFŽP bylo pomoci Praze sestavit kvalitní projekt, aby jej mohla schválit Evropská komise. "Korupční potenciál na straně MŽP i SFŽP je tedy nulový," zdůraznil.

Michálek v médiích uvedl, že podle informací, které vyslechl, byla prý zakázka nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě. "O částce 500 milionů korun pro ODS jsem nikdy neslyšel, považuji to za účelové špinění ODS," dodal Fibingr s tím, že není členem této strany.

Rok 2010 v obrazech

Michálka navíc obvinil z toho, že odmítl jmenovat zástupce SFŽP, který by za fond dohlížel na výběrové řízení. Nepodepsal prý dopis, ve kterém Fibingr takového člověka Praze navrhoval, a vyžádal si nové znění dopisu, ve kterém SFŽP již nikoho nenominuje. "Pan Michálek tedy osobně a záměrně snížil stupeň dozoru SFŽP u této zakázky, přičemž tento postup je v rozporu s platnými normami Operačního programu životního prostředí," zdůraznil Fibingr.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...