130 let

Fidesz si ústup od demokracie nemůže dovolit

Česko

Nový politický systém, slibovaný Orbánem, bude znamenat jen symbolické změny, řekl pro LN maďarský politolog Peter Kreko.

* LN Fidesz má v novém parlamentu více dvě třetiny křesel. Kolik z hlasů, které dostal, byly hlasy jeho přesvědčených voličů a kolik hlasy lidí, kteří byli naštvaní na vládu socialistů?

Je skutečně pravda, že vláda socialistů byla extrémně neoblíbená. Dá se dokonce říci, že většina z voličů, kteří dali svůj hlas Fideszu nebo Jobbiku, hlasovala hlavně proti socialistům a ne pro Orbána nebo Jobbik.

* LN Je možné označit Fidesz za stranu „jednoho muže“, v níž má Orbán neomezenou moc?

Fidesz je daleko různorodější, než jak bývá někdy viděno zvenčí. A jsem přesvědčen, že tyto rozdíly uvnitř strany budou během jejího vládnutí narůstat – ve straně jsou jak konzervativní skupiny, tak část liberální, jsou tam rozdílné názory na to, jak postupovat v ekonomice. Očekávám, že dřív nebo později dojde uvnitř strany ke sporům a bude těžké udržet onu dvoutřetinovou většinu v parlamentu a jednotu ve straně.

* LN Na své první tiskové konferenci Orbán řekl, že je třeba změnit politický systém Maďarska a že ten dosavadní skončil. Jak vy rozumíte těmto slovům?

Na tato prohlášení je třeba se dívat v kontextu minulých let. Fidesz tím chce především naznačit, že skončila doba politických skandálů, boje o moc. Změny budou ale především symbolické. Fidesz několikrát řekl, že nehodlá přepisovat celou ústavu. Tady nikdo nechce zavádět království.

* LN Mnoho věcí, o kterých mluví Orbán, například konec vlády oligarchů, připomíná Putinovo Rusko, některé prvky zase italský fašismus. Může opravdu v Maďarsku vzniknout jakási polodemokracie?

S dvoutřetinovou většinou si bude Fidesz moci dělat, co bude chtít. Já jsem však přesvědčen, že v mezinárodním kontextu Maďarska není něco takového jako ústup od demokracie možné. Nedovedu si to představit.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás