4. května 2012 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odbory plánují okupaci ministerstev, pak ochromí Česko

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na protivládní demonstraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na protivládní demonstraci. | foto: ČTKČTK

PRAHA Celostátnímu stávkovému protestu proti vládě a jejím reformám, o jehož přípravě od rána v Praze jednali předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), bude 22. května předcházet ještě další akce odborů.

Odboráři vyhlásili na 22. května sněm, po kterém bude následovat kombinace několika dalších protestních akcí. "Průvodem na úřad vlády budeme protestovat proti současné vládě," oznámil předák ČMKOS Jaroslav Zavadil. Sněm má mimo jiné právo vyhlásit generální stávku. Termín jejího konání však odboráři odmítli sdělit, jasno bude až 22. května.

ČTĚTE TAKÉ:

Odbory a aktivisté: Budou další protesty a v červnu velká stávka

Podle informací z jednání jsou ve hře různé varianty včetně generální stávky. Tak ale předáci připravovanou akci nenazývají. Pojmenovali ji "celostátní stávkový protest". Zvažují prý jeho konání před prázdninami, ale i po začátku školního roku.

Okupace ministerstev

Spolu s iniciativami a sdruženími vytvořili platformu Stop vládě, která požaduje zastavení reforem, odchod vlády a předčasné volby. Nová má být forma demonstrací, kdy chtějí oboráři kombinovat různé formy protestu. "Půjde o několik akcí, které nazýváme okupace ministerstev," řekl Zavadil. Krom toho spustí informační kampaň, ve které chce zdůvodňovat důvody protestů.

Odborová konfederace minulý týden ohlásila, že přestává chodit na jednání tripartity. K jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli se chtěla vrátit, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Předsednictvo tripartity, v němž je i Zavadil, se sejde příští čtvrtek. Šéf odborové centrály se na jednání chce vypravit. Vedení odborů dnes jedná také o tom, s jakým by tam šel mandátem.

Platforma Stop vládě uspořádala na podporu svých požadavků už v sobotu 21. dubna v Praze na Václavském náměstí demonstraci. Organizátoři uvedli, že dorazilo 120.000 lidí, podle policie jich bylo 90.000. Odboráři a aktivisté stotisícovou účast považují za další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Premiér Nečas už dřív řekl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat. Podle předsedy vlády jsou odbory militantní a úzce propojeny s levicovou politickou scénou.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!