Gólovou show dirigoval Baroš

Český útočník měl největší podíl na drtivém vítězství nad San Marinem * Rosický nastoupil od začátku

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Povinnost splněna. Čeští fotbalisté si pohráli se San Marinem a zastavili se, až když na tabuli svítilo skóre 7:0.

Osmibrankový rekord z pět let starého utkání proti Andoře sice nepadl, ale i tak si čeští fotbalisté slušně vylepšili skóre, což může být při cestě za postupem klíčové.

„Jsem rád, že góly rychle přibývaly,“ usmál se trenér Ivan Hašek. „Nemáme to teď ve svých rukách, musíme koukat na ostatní, ale to je naše realita,“ dodal.

Jeho tým se sice posunul na třetí místo skupiny, postupu na mistrovství světa se přesto moc nepřiblížil.

V postupové matematice totiž nehraje roli jen výsledek večerního duelu Slovinska s Polskem, ale i zápas Skotska s Nizozemska ze „sousední“ skupiny. Oba zápasy přitom skončily až po uzávěrce vydání.

Hrdinou zápasu proti San Marinu se stal Milan Baroš, který nastřílel čtyři branky. Pozornost však byla upřena ještě na jednoho muže.

V základní sestavě se totiž objevil i Tomáš Rosický, byť jeho pravý stehenní sval stále „jistil“ obvaz. Byla to velká událost, vždyť slavný záložník do ostrého utkání nastoupil přesně po 592 dnech.

„Ukazuje, že má v sobě pořád tu svoji lehkost. Teď jen musí získat zápasovou praxi, aby byl zase ve špičkové formě,“ hodnotil Hašek.

Rosický před brankou míchal míčem a rozdával přihrávky jako před svým vleklým zraněním, ale ani s ním v sestavě si domácí dlouho nevěděli rady s hradbou bránících hráčů v modrých dresech.

„Nejtěžší pro mě bylo sledovat, jak dobýváme branku, a přitom nám utíká čas,“ říkal gólman Petr Čech, který byl bez práce.

Soupeři zdržování nepomohlo Čekání na gól utnul až ve 28. minutě Baroš a pak to šlo ráz na ráz. Další branku přidal agilní útočník za čtvrt hodiny, třetí ještě do přestávky stihl z pokutového kopu.

Osm tisíc fanoušků na vyprodaném stadionu v Uherském Hradišti bouřilo nadšením.

Když tady hrál národní tým naposledy, loučil se s reprezentační kariérou Pavel Nedvěd, ale včerejší představení mělo také zajímavou zápletku. Kolik stihnou domácí nastřílet San Marinu gólů?

Kouč Ivan Hašek základnímu cíli přizpůsobil i sestavu, ve které se objevili hned tři útočníci, a silně ofenzivní taktika se vyplatila.

Totální převaze nedokázali reprezentanti země, která má stejně obyvatel jako celé Uherské Hradiště, čelit dlouho. Hned po přestávce přidal čtvrtý gól Václav Svěrkoš.

Čím více ubíhal čas, tím utkání začínalo připomínat úprk na branku San Marina. Čeští hráči spěchali s každou rozehrávkou, aby si proti outsiderovi „nahnali“ skóre. Technicky jim fotbalisté San Marina nestačili, a tak zvolili jinou taktiku: co možná nejvíce zdržovat, což nakonec rozhodčí potrestal i jednou červenou kartou.

Fotbalového trpaslíka nemohlo od debaklu nic zachránit. Pátý gól přidal znovu Baroš, šestý pět minut před koncem Tomáš Necid, který ještě v nastavení tečoval Svěrkošovu střelu a zvýšil na 7:0.

A to ještě o pár vteřin dříve Svěrkoš neproměnil penaltu. Bláznivý závěr. „Některé situace před brankou jsme mohli vyřešit lépe, ale sedm gólů je dobrý výsledek,“ zdůraznil brankář Čech.