130 let
Stanislav Gross

Stanislav Gross | foto: František Vlček, Lidové noviny

Gross pozastavil členství v ČSSD. Kvůli podezřelé privatizaci Mostecké uhelné

Česko
  •   16:15aktualizováno  18:30
PRAHA - Jihomoravský hejtman a kandidát na budoucího předsedu ČSSD Michal Hašek požaduje svolání mimořádného zasedání stranických špiček. Jednat by měly o podezření, že k bývalému premiérovi a předsedovi strany Stanislavu Grossovi a k lidem blízkým ČSSD plynuly milionové částky související s privatizací těžařské společnosti Mostecká uhelná. Stanislav Gross kvůli kauze požádal o přerušení členství v ČSSD.

"ČSSD bere na vědomí dnešní rozhodnutí Stanislava Grosse požádat o přerušení členství v ČSSD do doby provedení všech úkonů státního zastupitelství a policie, spojených s poskytnutím právní pomoci švýcarskému soudu," píše v tiskovém prohlášení předseda strany Bohuslav Sobotka. 

Stanislav Gross zatím kvůli kauze k výslechu pozván nebyl. "Úřadujícího předsedu Sobotku jsem i přesto informoval o tom, že jsem se rozhodl přerušit členství ve straně do doby ukončení právní pomoci, kterou Česká republika poskytuje švýcarským organům," informoval server Lidovky.cz Gross. "Snažím se tím zmírnit politizaci kauzy," doplnil.

Hašek uvedl, že o svolání politického grémia ČSSD požádá Sobotku ještě dnes. "Rozhodně budu požadovat informaci o této kauze a celkovém postupu středočeské ČSSD a na základě toho také stanovisko vedení ČSSD," uvedl Hašek.

Čtěte také


Zasedání politického grémia by se proto měl podle Haška účastnit také předseda středočeské organizace ČSSD Richard Dolejš a seznámit stranické vedení se stanoviskem své organizace.

Podezření Grosse a dalších lidí vyplývá podle Mladé fronty Dnes z dokumentů, které před koncem loňského roku poslal na Vrchní státní zastupitelství v Praze jako žádost o pomoc vyšetřující soudce ze Švýcarska. Tamní úřady se prodejem dolů zabývají již léta kvůli podezření z praní špinavých peněz.

"Jak jsem již uvedl, s tou věcí mě spojuje jen to, že v ní figurují lidé, které znám a svého času jsem s nimi spolupracoval v jiných oblastech. Informace o provizích jsou pro mě nové," sdělil serveru Lidovky.cz Stanislav Gross.

Peníze "pral" Grossův známý
Podle švýcarských zdrojů odešlo krátce po privatizaci dolů od kupce 46 procent akcií Mostecké uhelné, švýcarské firmy Investenergy, zhruba pět milionů dolarů (asi 170 milionů Kč) na účet firmy Torrence Trading na Gibraltaru. Důvodem platby byla údajně provize za prodej. Celková kupní cena byla 650 milionů korun, provize tedy činila 27 procent.

Čtěte také

K provizi měl přístup Grossův přítel, zbrojař Pavel Musela, který peníze "vypral" spolu s dalšími lidmi spojenými s Grossem. K účtu, na kterém se část provize objevila, měl přístup Jiří Martínek, který byl Grossovým poradcem a pro ČSSD zajišťoval kampaně a marketing.

Ve spojitosti s provizí se objevuje jméno člena ČSSD a pozdějšího poslance Antonína Sýkory. Jeho syn Robert Sýkora byl Grossův kamarád. Na jeho doporučení se stal náměstkem ministra průmyslu. Robert i Antonín Sýkora však jakoukoliv spojitost s provizemi kolem dolů popírají.

Rok 2010 v obrazech

"Mohu vyloučit, že by na mě Sýkora v souvislosti s privatizací tlačil. Proces nemohl nijak ovlivnit. Martinka neznám vůbec," řekl tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Privatizace podle něj byla naprosto čistá a nebyl důvod vyplácet jakékoliv provize. V minulosti již byli v souvislosti s Mosteckou uhelnou vyslýchání expremiér Miloš Zeman a další členové jeho vlády.

Fakta kolem Mostecké uhelné

Mostecká uhelná společnost (MUS), předchůdce Mostecké uhelné, a. s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních důlních podniků Komořany, Ležáky a Hlubina. Většinový podíl byl privatizován v rámci druhé vlny kuponové privatizace.

V letech 1997 a 1998 akcie postupně skupovala švýcarská společnost Investenergy S.A., která v Česku zastupovala skupinu Appian Group. V květnu 1999 získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července téhož roku jí vláda za 650 milionů korun prodala i zbylý státní podíl ve výši 46,29 procenta akcí. Jako nový vlastník se deklaroval Appian Group Inc.

V roce 2003 koupil majetek Appian Group investiční fond Appian Central European Development Fund, spravovaný bankou Credit Suisse First Boston. Na valné hromadě 17. června 2003 rozhodli vlastníci MUS o zrušení společnosti bez likvidace. Nástupcem MUS se stala společnost Ležáky stoprocentně kontrolovaná švýcarskou Appian Energy AG.

V březnu 2005 dokončila převzetí energetických podniků fondu Appian (včetně MUS) společnost Severočeská uhelná (SU). SU vlastnila čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS - Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Vasil Bobela (deset procent) a Petr Pudil (deset procent). Následně v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku.

V květnu 2005 Appian Group ve vlastnictví SU změnila název na Czech Coal.

V červenci 2005 Severočeská uhelná změnila název na Mostecká uhelná. Tento název si firma podržela do prosince 2008, kdy se změnila na dnešní Czech Coal Services.

V roce 2006 Czech Coal N.V. prodala 40 procent akcií MUS kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited, za kterou stál podnikatel Pavel Tykač. Později získali ještě dalších devět procent.

Koláček a Měkota pak v březnu 2008 prodali své podíly dosavadním partnerům. Bobela a Pudil za ně podle informací Mladé fronty Dnes zaplatili 11,5 miliardy korun.

Privatizací MUS se na podnět tehdejšího předsedy Fondu národního majetku (FNM) Romana Češky zabývala policie. Šetřila podezření, že MUS byla ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat na rekultivace. Několik miliard z nich odešlo do zahraničí. Právě to mají být peněžní toky, na které později narazili švýcarští vyšetřovatelé. Česká policie ovládnutí dolů vyšetřovala téměř deset let, v létě 2008 případ odložila.

Miloš ZemanV březnu 2009 podle serveru iHNned.cz švýcarská prokuratura uzavřela vyšetřování privatizace MUS. Vyšetřováno bylo šest Čechů a jeden Belgičan.

Mezi hlavními aktéry podezřelých operací byli údajně tehdejší ředitel dolů Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer MMF a pozdější šéf Appian Group Jacques de Groote. Prokuratura nařídila švýcarským bankám zablokovat peníze, které by mohly pocházet z trestné činnosti (zhruba 13,4 miliardy korun). Švýcaři rovněž upozornili Česko na podezření, že Appian údajně na privatizaci plzeňské Škody v roce 2003 použil nezákonně miliardu korun z MUS.

V červenci 2009 Česká televize uvedla, že policie opět vyšetřuje prodej MUS. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kauzu nařídila otevřít na základě výsledků vyšetřování Švýcarů.

Loni v září policie a státní zástupci v souvislosti s privatizací MUS vyslechli expremiéra Miloše Zemana a členy jeho vlády; výslechů se účastnili zástupci švýcarské prokuratury.

Loni v prosinci napsal týdeník Euro, že Pavel Tykač podepsal smlouvu o nákupu druhé poloviny Czech Coal; dle listu ji koupil od Pudila a Bobely za více než deset miliard korun.

Autoři: ČTK, hs