Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hádka o Kalouskův odchod od lidovců

Česko

PRAHA V den, kdy Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru vládě Jana Fischera, zasáhla lidovce vlna odchodů. Včera stranu na protest proti odklonu doleva opustili první poslanci: Ladislav Šustr s Janem Husákem. S nimi se chystají odejít i desítky lidovců v Jihomoravském kraji. Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda navíc po jednání poslaneckého klubu oznámil, že stranu opustil i Miroslav Kalousek.

Jenže exministr financí, který tento týden hodlá představit svoji novou stranu TOP 09, Svobodova slova popřel: „Myslím, že to není poprvé, co pan předseda Svoboda mate veřejnost. Já jsem odchod avizoval a zcela nepochybně k němu brzo dojde. Ale dnes budu ve sněmovně vystupovat a hlasovat jako plnoprávný člen KDU-ČSL a člen poslaneckého klubu KDU-ČSL,“ uvedl včera. „O tom, kdy odejdu, rozhodnu já. Nebude to za mě rozhodovat politik, který chce tvrdit národu, že strana mluví jen jedním hlasem. I za cenu, že by v té straně zbyl pouze on sám,“ reagoval.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

„Na klubu jsem řekl, že vzhledem k tomu, že v nejbližších dnech opustím KDU-ČSL, informuji je, že vládu Jana Fischera podpořím. A s tím jsem z jednání klubu odešel,“ dodal.

Svoboda si ale nadále vedl svou: „Pravda je taková, co říkám já. Dnes Mirek Kalousek oznamuje, že vystupuje z lidové strany. Já jsem neřekl, že vystupuje dnes, já jsem řekl, že to dnes oznámí. Na tom trvám. To je očekávaný vývoj,“ hájil svá slova Svoboda.

„To je tím, že Cyril chce u novinářů uspět jako první, i když nemá žádné informace. Když jsme o tom na klubu diskutovali, tak udělal chybu, že utíká něco říkat,“ komentoval Svobodovo prohlášení poslanec Šustr.

Ten spolu s Husákem, který ve sněmovně teprve nedávno nahradil Milana Šimonovského, stranu včera opustil doopravdy. „Myslím si, že je dobré dát šanci lidem, kteří jsou kolem Cyrila Svobody, protože jinak bude strana neustále ve sporu mezi pravou a levou stranou,“ prohlásil.

Poslanec, který prý díky svému působení v Sazce dokázal pro stranu vždy sehnat nejvíce peněz, tvrdí, že nebude nikoho k odchodu vyzývat. Ale jeho lidé zřejmě půjdou s ním. „Když jsem to dneska oznámil na okresním výboru, tak spolu se mnou vystoupilo dalších osm členů výboru. Z toho samého důvodu, že my ty pravicové věci neprosadíme. Vždycky nás převálcuje to chtění vyhrát volby,“ poznamenal Šustr. Tajemník okresní organizace lidovců Brno-venkov Petr Štědronský řekl, že v tamní organizaci ze strany vystupují desítky lidí.

„Nevím, jestli to jsou desítky lidí. Je možné, že někteří odcházejí. Já zase mohu říci, že vím o řadě lidí, kteří v Praze podali přihlášku do KDU-ČSL poté, co jsem byl zvolen předsedou strany,“ komentoval to Svoboda.

Už tento týden má Miroslav Kalousek představit svoji novou stranu TOP 09.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!