130 let

Hitlerovy sochy zmizely z Hluboké

Česko

Se sochami Veslaře a Venuše se v Hluboké nad Vltavou léta fotografovali turisté. V pátek zmizely v depozitáři, patřily totiž Adolfu Hitlerovi.

PRAHA Sochy z Hitlerovy soukromé sbírky zmizely po letech ze zámeckého parku v Hluboké nad Vltavou. Zaměstnanci Alšovy jihočeské galerie dostali strach, že by je po prozrazení jejich pikantního původu mohl někdo ukrást, a radši je proto v pátek uklidili do depozitáře. O původu soch se spekulovalo již před listopadem 1989, definitivní důkaz ovšem přinesla až nová kniha Hitlerova sbírka v Čechách od publicisty Jiřího Kuchaře. O závěrech Kuchařovy práce informovaly LN ve čtvrtek.

Podle kurátora moderního umění galerie Vlastimila Tetivy bylo odklizení soch nutné kvůli zajištění jejich bezpečnosti. Umělecká díla se vztahem k třetí říši jsou totiž podle něj „módní záležitostí“ a jejich cena díky zájmu trhu roste. „Plastiky nebyly v areálu galerie, ale v areálu parku. Kniha jim udělala reklamu, díky které hrozilo, že je nějaký šikovný český človíček naloží na avii a odveze,“ vysvětlil Tetiva.

Sochy nyní podle něj zmizí v depozitáři a veřejně vystavovány již nebudou. „My opravdu nemáme takové prostory, abychom je mohli dát ven,“ dodal Tetiva.

Kuchaře odklizení plastik do depozitáře mrzí. „Mně se všechny tři sochy líbily. Neuklízel bych je,“ řekl LN Kuchař.

Tři hlubocké sochy - Veslaře od Hermanna Zettlitzera, Rozsévače od Williho Knappa a Bohyni Afrodite (Venuši) od Wilhelma Wandschneidera - koupil Hitler roku 1940 na výstavě soudobého německého umění v Mnichově. Zaplatil za ně dohromady 26 600 říšských marek. Z Mnichova sochy posléze putovaly do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, odkud nacisté v dubnu 1941 vyhnali mnichy.

V příštích letech se klášter proměnil ve sklad uměleckých předmětů, které nacisté nakoupili či naloupili v Evropě. Většina exemplářů včetně zde uložené části vůdcovy osobní sbírky se měla stát základem pro zamýšlené Hitlerovo muzeum v rakouském Linci.

Ještě před osvobozením stačili nacisté část sbírek odvézt. Například slavný Závišův kříž, patřící cisterciákům, se později našel v Rakousku. Další sochy a obrazy ovšem zůstaly na místě. Část jich pak odvezli Američané do Německa, část zůstala v Čechách.

Tři zmíněné Hitlerovy sochy se podle Tetivy dostaly na Hlubokou v 50. letech přes České Budějovice. Kuchař ve své knize potvrdil, že opravdu patřily Hitlerovi. Důkazem je srovnání jejich současné podoby s fotografiemi pořízenými v roce 1945 ve Vyšším Brodě a snímky z výstavy soudobého německého umění v Mnichově, kde je Hitler v roce 1940 koupil.

Osud dalších předmětů z Hitlerovy sbírky je nejasný. Některá díla byla podle Kuchaře zřejmě až do 80. let schována v severočeském zámku Lemberk. Pak zmizela. Dvě sochy objevil Kuchař v nabídce zahraničních aukčních síní.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás