130 let
Hlasování o nedůvěře má být 3. června.

Hlasování o nedůvěře má být 3. června. | foto: Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva

Hlasování o nedůvěře bude 3. června, tři dny po odchodu Rusů z ambasády

Česko
  •   18:44
PRAHA - Po posledním květnovém dni má být dle českého ultimáta ruská ambasáda v Praze diplomatů prostá. Zároveň uplyne lhůta, do kdy chtěli Piráti se Starosty počkat, než se opozice dá do hlasování o nedůvěře vládě. Termín už je vybraný – má to být ve čtvrtek 3. června. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Pět opozičních stran vyvolá v červnu hlasování o nedůvěře vládě. Babiš tomu nerozumí

„Je to logická volba,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který schůzi oficiálně svolá, jakmile mu koalice Spolu i PiSt předloží požadavek i s potřebnými podpisy. S třetím červnovým dnem už se mezi poslanci počítá.

ODS, lidovci a TOP 09 usilovali o vyvolání schůze s takovým programem již delší dobu, koalice PiSt se zdráhala ze dvou důvodů. Mínila, že není dobré vyjevit nedůvěru vládě zrovna ve chvíli, kdy v reakci na Vrbětice vyhošťuje ruské agenty a má v tom podporu od spojenců. A také namítala, že se reálně nic nezmění, protože prezident Miloš Zeman už avizoval, jak se zachová: nechá vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) dovládnout v demisi do řádných voleb. Podle koalice Spolu je ale stejně na místě nerezignovat na opoziční úlohu a krok podniknout. Už proto, že jejich voliči to očekávají a že obě předvolební koalice dlouhodobě deklarují nespokojenost s vládním výkonem.

Opozice nejprve vyzývala premiéra, aby si jeho kabinet aktivně řekl o důvěru, a to poté, co komunisté rozvázali s hnutím ANO tichý pakt, neboť opakovaně nedbalo na jejich požadavky a přání. Tím se z menšinové vlády se stínovou oporou stala jen vláda menšinová. Premiér odmítl s tím, že se podle něj nic nemění a jeho ministři budou pro každý zákon hledat většinu ad hoc.

Hamáček očekává, že opozice s vyslovením nedůvěry vládě neuspěje. Podporu od poslanců ČSSD vyloučil

Kdyby kabinet chtěl stvrdit důvěru, bylo by na něm, aby si sehnal dostatek poslanců, stačila by prostá většina z přítomných poslanců. Pro akt vyslovení nedůvěry musí mít opozici k dispozici alespoň sto jeden hlas. S komunisty by se to mělo povést. KSČM si před hlasováním zjišťuje stanovisko svých okresních buněk, podle předběžných informací je klub v názoru na postup rozdělený zhruba napůl.

Pokud by se pro vyjádření nedůvěry našla většina, pak podle Ústavy prezident může rozpustit sněmovnu a nasměřovat chod k předčasným volbám. Časově už to však moc nevychází, termín by nebyl o moc dřívější než řádné říjnové datum, protože na všechny procedury už zbývá málo času. Navíc Zeman by dolní komoru nerozpustil, v tom ohledu už svou vůli vyjevil. To by se musela sama rozpustit zákonem, a na to je třeba 120 zákonodárců. Bez těch vládních to tudíž možné není, a proto to není možné vůbec, neboť si angažmá krátit nehodlají.

Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás