• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Hodina práce v Česku: 228 korun

Česko

V Česku je velmi vysoké zdanění práce, včetně vysokého sociálního a zdravotního pojištění

ČESKÉ BUDĚJOVICE V České republice jsou s výjimkou Slovinska nejvyšší náklady na práci ze všech takzvaných postkomunistických zemí EU. Vyplývá to z aktuální studie společnosti pro ekonomické výzkumy WIFO. V Česku vyšla v roce 2008 hodina práce včetně vedlejších nákladů, jako je sociální a zdravotní pojištění, na 8,8 eura (zhruba 228 korun), zatímco například v Bulharsku, figurujícím na posledním místě žebříčku unie, platili zaměstnavatelé za zaměstnance čtyřikrát méně. V České republice je ale práce drahá i v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku, jako jsou třeba Slovensko nebo Maďarsko. Podle ekonomů Česko zatím těží ze své strategické polohy i rozvinutého průmyslu, které domácí ekonomiku nenutí podbízet se nízkými mzdovými náklady. Tato výhoda ale může brzy skončit.

„V Česku je především v porovnání s většinou postkomunistických zemí velmi vysoké zdanění práce, včetně vysokého sociálního a zdravotního pojištění,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtařová. Jestliže český zaměstnanec dostane od firmy třeba 150 korun na hodinu, stejně jako na Slovensku, neznamená to, že také celkové náklady na práci jsou stejné. Rozhoduje právě výše vedlejších nákladů. A ty jsou údajně v Česku extrémně vysoké. „Odhad, že průměrné náklady na hodinovou práci mohou v Česku dosáhnout až k 230 korunám, považuji za reálný,“ uvedla Šichtařová. Česko ale podle ní může profitovat z toho, že leží uprostřed Evropy a v sousedství silných západních ekonomik. Republika má také už z historie pověst rozvinuté průmyslové země. „Ekonomiky v Bulharsku nebo Rumunsku ale žádnou podobnou výhodu nemají, proto tam musí být hodinová mzda mnohem nižší,“ tvrdí Šichtařová. Vysoké vedlejší náklady na práci v Česku se ale podle ní v souvislosti s předpokládaným růstem ekonomik v dalších postkomunistických zemích mohou už brzy stát brzdou a konkurenční nevýhodou. „Vždycky je z ekonomického pohledu lepší více danit spotřebu než pracovní aktivitu,“ řekla Šichtařová.

V porovnání se všemi starými státy EU i zeměmi Evropského hospodářského společenství jsou ale průměrné náklady na práci v Česku stále nízké. Vůbec nejvíce musí zaměstnavatelé platit za hodinu práce v Norsku (41,3 eura), následovaném Belgií (36,6), Švýcarskem (34,8), Švédskem(34,7), Dánskem (34,1) a Německem (33,5). „Každá země má ale rozdílné hospodářské podmínky a podle toho si může dovolit i různě vysoké náklady na práci. Například Norsko profituje z ropy, Belgie zase z toho, že hostí centrálu EU, v Německu zase sídlí řada silných průmyslových koncernů,“ uvedla Šichtařová.

Pro Českou republiku může být na druhou stranu potěšitelné, že podle studie WIFO rostla produktivita práce v Česku víc než průměr celé unie. V celé eurozóně vzrostla produktivita o 1 procento, Český statistický úřad ale vypočetl růst produktivity v Česku za rok 2008 o 1,7 %. Průměrná hrubá mzda dosáhla v loňském roce 22 713 korun, letos za první pololetí vzrostla na 22 992, tedy v meziročním srovnání o 2,8 procenta. Reálná mzda meziročně stoupla o 1,4 procenta, což je nejméně za posledních deset let.

***

Pracovní trh

Jak vysoké jsou průměrné náklady na hodinu práce v eurech

Zdroj: APA, Foto: archiv LN

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás