Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hovězí z Polska, které přišlo do Prahy, v sobě léčiva nemělo, tvrdí veterináři

Hovězí maso v jednom z polských řeznictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hovězí maso v jednom z polských řeznictví. | foto: Reuters

PRAHA Veterináři v polském hovězím mase z problematických jatek, které bylo přivezeno do Prahy, nezjistili zbytky léčiv. Maso bylo i vzhledově v pořádku. Zatím nejsou hotové testy na salmonelu, sdělil dnes ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Nejspíš tak bylo v pořádku i 56 kilogramů masa, které odebraly restaurace, šlo o stejnou zásilku. Při dnešních kontrolách na česko-polských hranicích veterináři s celníky zkontrolovali 151 vozidel, z nichž 28 vezlo veterinární zboží.

Zjistili 15 závad, veskrze administrativních, ze tří zásilek odebrali vzorky, které také zkontrolují na salmonelu a zbytky veterinárních léčiv. Nejzávažnější pochybení bylo nejspíš v Libereckém kraji, kde veterináři našli 120 kg hovězího masa bez průkazů původu.

Veterináři zastavovali vozidla také v Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. „Pokud jde o zjištěné závady, v naprosté většině se jednalo o závady administrativního rázu. Veterinární inspektoři při zachycení polského hovězího masa odebírají vzorky, které budou následně vyšetřovány na rezidua inhibičních látek, což by znamenalo léčení zvířat antibiotiky, bude provedeno senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel,“ uvedl Majer.

Nejspíš největší chybu zjistili veterináři první den při kontrole v obci Rynoltice v Libereckém kraji, 120 kg masa bez průkazů o původu bylo na místě znehodnoceno barvou, zásilka bude zlikvidována v asanačním podniku.

Zatím veterináři od 28. ledna do pondělí odebrali skoro 80 vzorků zásilek polského hovězího, vyšetřena byla zatím třetina, všechny byly v pořádku.

Ze zhruba 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských jatek, které se dostalo do ČR, se 137 kilogramů prodalo spotřebitelům nebo restauracím. Na polských jatkách se údajně porážely nemocné krávy.

Čeští obchodníci nepochybili

Dvacet kilogramů hovězího z problematických jatek směřovalo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, kde řezník všechno prodal zákazníkům. Dvě dodávky masa o hmotnosti 40 a 21 kilogramů byly v Kostelci nad Labem také prodány konečným spotřebitelům. Dalších 56 kilogramů bylo prodáno právě pražským restauracím. Obchodníci, kteří maso prodávali, podle veterinářů nepochybili - maso prodali ještě před výstrahou evropského systému rychlého varování.

Jak v úterý řekl ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi jeho polský protějšek, polská jatka budou pod stálým kamerovým dohledem, změna bude schválena do konce března. Zároveň skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře. Toman měl v úterý s polským ministrem Krzysztofem Ardanowským telefonický rozhovor.

Po schválení změn v legislativě budou muset být polská jatka snímána 24 hodin denně kamerami. V případě zhoršení situace je ČR stále připravena zakázat dovoz polského hovězího masa.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!