4. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Inspektoři Evropské komise zahájí vyšetřování prodeje problematického polského masa

Řeznictví v polské Gdyni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeznictví v polské Gdyni. | foto: Reuters

PRAHA Do Polska přiletí inspektoři Evropské komise, aby vyšetřili případ porážky nemocných krav a následného prodeje jejich masa.

Polské úřady informovaly, že hovězí z nemocných zvířat se kromě domácího trhu dostalo i do některých zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska.

Do Česka bylo podle ministerstva zemědělství exportováno asi 300 kilogramů hovězího. Polovina z něho se již vrátila zpátky do Polska nebo byla zadržena ve skladu obchodníka.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) v pátek prohlásil, že nevěří polskému systému veterinární kontroly, protože se informace od něj postupně měnily. Občany vyzval, aby se polskému hovězímu vyhýbali a dali přednost české produkci.

V 11.00 proběhne schůzka starostů městských částí, které by byly dotčeny případnou výstavbou vládní čtvrti v Letňanech. Schůzky, která se uskuteční na radnici Prahy 18 se vedle letňanského starosty Zdeňka Kučery zúčastní také starosta Prahy 9 Jan Jarolím, Kbel Zdeněk Žďárský a Čakovic Jiří Vintiška.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit, zda vybrané archivy v resortu ministerstva vnitra hospodařily s majetkem a peněžními prostředky státu v souladu s právními předpisy, účelně, hospodárně a efektivně. Kontrolovaným obdobím byly roky 2016 až 2018.

K soudu jde kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

V Itálii začíná soud se Silviem Berlusconim, který podle prokuratury uplatil muže, který pak křivě vypověděl před soudem, že Berlusconi, tehdejší premiér, nevěděl o tom, že ženy dostávají za účast na jeho večírcích peníze.

Najdete na Lidovky.cz