Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hřib: V našich skladech leží zbytečně 28 tisíc dávek vakcíny. Jen manipuluje informacemi, reaguje Babiš

Vakcína firmy Pfizer/BioNtech, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína firmy Pfizer/BioNtech, | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a premiér Andrej Babiš (ANO) se střetli kvůli počtům nevyočkovaných vakcín proti covidu v Praze. Hřib dopoledne informoval, že ve skladech pražských státních nemocnic se nachází zhruba 28 000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Babiš reagoval, že jde o vakcíny, které slouží i jako rezerva pro kraje.

Podle Chytré karantény, která se o očkování stará, bylo v pondělí večer v Praze 12 189 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Čísla k úternímu dopoledni neuvedla.

Nejvíc neaplikovaných ampulek bylo dopoledne podle Hřiba uskladněno v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). „Do Česka dnes dorazí další závoz očkovací látky Pfizer a za pár dnů další dávky zapůjčené z EU. Dnes by tedy v ideálním případě měly být ve státních nemocnicích skladem maximálně nízké stovky dávek a rozhodně ne desítky tisíc dávek vakcín,“ uvedl Hřib.

Na jednání Asociace krajů ČR s vládou a Centrálním řídícím týmem pražský primátor žádal, aby byly vakcíny co nejdříve rozvezeny do krajů. „Jsem si vědom, že situace v jiných krajích ČR je odlišná a často i horší než v Praze. Záleží mi na tom, aby byly očkovací látky distribuovány rovnoměrně a spravedlivě. Apeloval jsem na premiéra, aby zajistil neprodlený rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží zbytečně v pražských státních nemocnicích,“ uvedl Hřib.

Krajům zároveň nabídl pomoc v podobě bezplatného open source systému pro přehledné rozdělování vakcín do jednotlivých nemocnic, který vyvinula pražská městská firma Operátor ICT. „V Praze ho používáme na rozdělování vakcín Moderna a AstraZeneca,“ sdělil Hřib. Na rozdělování vakcín Pfizer/BioNTech magistrát nemá vliv.

Podle premiéra Hřib s informacemi o nevyočkovaných vakcínách manipuluje, protože v 07:40 přišla do Česka nová zásilka 220 tisíc dávek. „Přišla dodávka, vyložili ji v lékárně a to slouží pro pražské nemocnice a jako rezerva pro kraje,“ řekl Babiš. Hřiba vyzval, ať se stará o Prahou řízená očkovací centra, nikoli zásoby fakultních nemocnic.

„Vakcíny dorazily do pražských nemocnic dnes ráno, takže logicky nebyly všechny rozvezené. Moc dobře víte, že část těchto vakcín Pfizer je rezerva pro celou ČR. Zároveň by se váš koordinátor mohl začít konečně bavit s pražskými nemocnicemi, které ignoruje,“ napsal Babiš na twitteru.

Hřib odmítl, že by uváděl nesprávné informace. Podle něj v době, kdy své vyjádření posílal, a stejně tak při jednání Asociace krajů ČR s vládou, to byly nejaktuálnější informace. „Počet vakcín v Praze dnes bude průběžně růst, protože dnes probíhá závoz vakcín Pfizer. Včera jich ale bylo stále ve skladech 15 000, a to je den před plánovaným závozem nepřijatelné,“ uvedl Hřib. Odmítl, že by se magistrát nebavil se státními nemocnicemi. Průběžně od nich žádá vakcíny Pfizer/BioNTech pro očkování například v sociálních službách, uvedl primátor.

Podle tabulky, kterou magistrát ČTK zaslal, bylo v ÚVN dopoledne 2574 neaplikovaných ampulek vakcíny Pfizer/BioNTech. Fakultní nemocnice Bulovka měla 678 neaplikovaných ampulek a Všeobecná fakultní nemocnice 585. Z jedné lahvičky lze získat až šest dávek vakcíny.

Chytrá karanténa na twitteru uvedla, že v pondělí večer zbývalo v Praze 12 189 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. „Z nich bylo 8679 určených na dnešní očkování a zbývajících 3510 slouží jako nouzová zásoba pro všechny kraje v ČR. Dnes přišla nová zásilka, kde je 39 780 vakcín od tohoto výrobce,“ napsala.

Od začátku očkování proti covidu aplikovali zdravotníci v Praze 175 961 dávek vakcíny, z toho 3000 v pondělí. Obě dávky dosud dostalo 68 193 lidí.

O uplynulém víkendu zdravotníci v ČR podali přes 21 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Proti minulému víkendu je to asi 3,3krát víc. Nejvíc se podařilo očkování zrychlit v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a na Vysočině. V pracovních dnech bylo minulý týden podáno přes 30 tisíc dávek vakcíny denně.

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Jste národ rasistů, psali mi Skotové. Hladký o bláznu Trpišovském i Šuralovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Gólman Václav Hladký není prototypem klasického fotbalisty. Místo pozápasového piva si spíš vychutná kvalitní kávu....

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...