130 let

Iráčan, který vodil za nos několik tajných služeb

Česko

Mohl to být pěkný špionážní román. Možná by kritici autorovi vytýkali, že některé scény jsou přitažené za vlasy, ale i tak by museli uznat, že odvedl dobrou práci. Kniha Curveball se navíc čte velice lehce. Vlastně je na ní děsivá jenom jedna věc – vše, co popisuje, se skutečně stalo. A nutno dodat, že knihu výborně přeložil Roman Mezencev, který před válkou působil jako zbrojní inspektor OSN v Iráku.

Novinář z Los Angeles Times Bob Drogin odvedl skvělou práci, aby osvětlil pozadí informace o mobilních „výrobnách“ biologických zbraní, která posloužila jako jeden z argumentů pro zahájení invaze do Iráku. Byť role iráckého chemika a informátora Rafida Ahmeda Alwana byla zmíněna v řadě článků a knih, úplný popis toho, co se stalo, by měl být součástí učebnic, jak by neměly pracovat zpravodajské služby.

Curveball označuje v baseballu faleš – hod, který se stáčí doprava nebo doleva. Curveball bylo krycí jméno Rafida Ahmeda Alwana, který utekl v roce 1999 do Německa a začal spolupracovat s tajnou službou BND. Pod tímto jménem jej původně vedli Američané, kteří dostávali zprávy z jeho výslechů. Jak se ukázalo, šlo o tak trefné krycí jméno, že se k jeho autorství dodnes nikdo nepřiznal.

Alwan výměnou za lepší život vyšetřovatelům popisoval tajný program výroby biologických zbraní (čerpal mimo jiné i z internetu). Tvrdil, že se jako chemik podílel na výrobě těchto zařízení, a i přes některé pochybnosti se z něj postupně stal jeden z nejvýznamnějších zdrojů. Asi si každý pamatuje nebohého ministra zahraničí Colina Powella, jak před Radou bezpečnosti OSN v roce 2002 ukazuje nákresy Saddámových pojízdných továren na biologické zbraně. Tyto informace pocházely od Curveballa a byť CIA tvrdila, že je má potvrzené i z dalších zdrojů, nebylo tomu tak.

Většinu informací z Alwanových výslechů dostávali i spojenci, ale vyslechnout jej nikdo nemohl. BND si ho žárlivě střežila. Američané jeho minulost nebyli schopni ověřit, respektive se ani příliš nesnažili. Pravda vyšla najevo až po válce – jeho spolužáci o něm hovořili jako o dokonalém lháři, který byl vyhozen z práce a živil se mimo jiné jako taxikář.

Cena Droginovy knihy nespočívá ani tak v popisu toho, jak jeden irácký uprchlík dokázal vodit za nos několik tajných služeb. Důležité jsou detaily, které ukazují na zásadní selhání systému a lidí v něm. Jasně ukazují, co se stane, když převládne tzv. „groupthink“ (skupinové myšlení), když se vedení CIA stane součástí politiky, když jsou lidé nesouhlasící se závěry většiny vylučováni z rozhodovacího procesu, když jsou porušovány principy zpravodajské činnosti a když se přání stane nejenom otcem myšlenky, ale i činu. Drogin ukazuje, jak byla příprava na invazi do Iráku zfušovaná.

***

LITERATURA FAKTU

ČESKY NEVYŠLO

Curveball. Špionáž, podvodník a lži, ktoré sposobili vojnu ^ Bob Drogin V překladu Romana Mezenceva vydalo Pro, Banská Bystrica 2009. 350 stran.

Autor: