Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Přiznání Kovandy může urychlit obžalobu dalších lidí, míní Ištvan

Česko

  15:25
PRAHA - Přiznání šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy může urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky. V diskuzním pořadu České televize to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Policie podle něj musí pečlivě prověřit všechna fakta o případu, aby mohla čelit obhajobě všech obviněných.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan (vpravo), vedle ředitel ÚOOZ Petr Šlachta foto: ČTK

Současný šéf Vojenského zpravodajství Kovanda se v sobotu přiznal k nelegálnímu sledování premiérovy manželky Radky Nečasové, které si údajně objednala Nečasova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová.

"Nicméně ani takové doznání nezbavuje orgány činné v trestním řízení, aby pečlivě prověřily, zda skutečně k tomu takto došlo. Aby se případně vypořádaly s obhajobou všech obviněných," řekl v České televizi Ištvan. Kovanda se přiznal. VÍCE čtěte ZDE.

Generálmajor Ing. Milan Kovanda

O Kovandově dalším osudu v čele vojenské rozvědky rozhodne ministr obrany Vlastimil Picek. Podle Ištvana se šéf rozvědky při výslechu "vyjádřil způsobem hodným vojáka, důstojníka české armády a generála." Kromě Kovandy byli v případu zneužití Vojenského zpravodajství zadrženi bývalí šéf rozvědky Ondrej Páleník, zpravodajec Jan Pohůnek a Nagyová. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE.

Kauza Nagyová

Olomoucké státní zastupitelství má řadu důkazů, které poukazují na to, že ke zneužití vojenské rozvědky opravdu došlo. "Z tohoto pohledu soud přisvědčil naší právní konstrukci," řekl Ištvan. Státní zastupitelství nyní podle něj bude postupovat tak, aby co nejrychleji zadržené obžalovalo.

Ostravský soud v sobotu poslal do vazby šest obviněných v kauzách kolem Jany Nagyové. Jediným ze sedmi obviněných, na koho vazbu neuvalil, se stal Kovanda, který se přiznal. Policie při čtvrtečním zásahu v české politice zadržela i další lidi, například bývalé "rebely" ODS, které obvinila z úplatkářství.

Návrat k případům z minulosti

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan také nevyloučil, že kriminalisté mohou otevřít již uzavřené případy z minulosti.

Ištvan reagoval na otázku, která se týkala vyšetřování lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga, kteří zatím nebyli obviněni, přestože policisté prohledali jejich obydlí a kanceláře. "Ve věci je od samého začátku vedeno jedno řízení, protože jednotlivé skutky jsou spojeny jednotlivými osobami," uvedl Ištvan.

"Jakákoliv kauza, která nebyla vyšetřena tak, jak se skutek stal, může být znovu vyšetřena. I kauzy, které byly dříve uzavřeny," dodal Ištvan. Podle něj se kriminalisté v současnosti již řídí tím, že je možné se k některým kauzám "na základě dalších důkazů" vrátit.

Janoušek byl v minulosti například podezírán švýcarskou prokuraturou z praní špinavých peněz. Švýcaři tehdy dokonce obstavili jeho účet, kde měl uloženy stovky milionů korun. Prokuratura požádala o pomoc při vyšetřování Čechy, ale ti případ bez výsledku uložili a Švýcaři poté byli nuceni peníze odblokovat.

Rittigovo jméno je v médiích spojováno mimo jiné s vyváděním peněz z pražského dopravního podniku, na něž upozornil Nadační fond proti korupci. Ani v tomto případě však Rittig, který podezření odmítá, nebyl obviněn.

Kauza Nagyová

Autoři: ,