130 let

Jak změřit hrůzy války

Česko

Nový index porušování norem vedení války by mohl přispět ke zlepšení rozhodování o humanitární pomoci.

Současná izraelská operace v pásmu Gazy nepochybně nepřinese mír na Středním východě, ale mohla by se stát zkouškou ohněm nového nástroje pro hodnocení dodržování válečných konvencí během ozbrojených konfliktů, Indexu špinavosti vedení války (anglicky Dirty war index čili zkráceně DWI).

S návrhem tohoto nového měřítka přišli v odborném časopise PLoS Medicine dva britští vědci, Madelyn Hicksová a Michael Spagat. Snažili se v něm vytvořit nástroj, který by umožnil snadno na základě dostupných údajů zjistit, jak která strana dodržuje konvence vedení války.

Každý ozbrojený konflikt představuje jistě zátěž pro zemi, ve které se vede, a především její obyvatele, ale zároveň nikdo nepochybuje, že některé války jsou horší než jiné, například pokud se jedna nebo více stran přednostně zaměřuje na civilní obyvatele.

Jednoduché počty Základní formule pro počítání DWI je velmi jednoduchá: celkový počet případů některých jevů se vydělí počtem případů, které jsou porušením některé normy, a poté se vynásobí stem. Výsledkem je v podstatě procentuální údaj o četnosti porušování těchto norem. Ať už jde o čestnost zabíjení civilních osob, ničení civilní infrastruktury či mučení a znásilňovaní.

Podle Hicksové a Spagata mohou podobné srovnávací údaje poskytnout nový pohled na porušování humanitárních norem, o kterých se často mluví jenom v absolutních číslech.

Jako příklad uvádí vědci údaje z bojů na území Palestiny a Izraele v posledních letech. Nejedná se o násilí výhradně podle etnických hranic, docházelo i k útokům Palestinců na Palestince. Vědci se například rozhodli srovnat množství zabitých žen (tedy téměř vždy nebojovníků) na obou stranách.

Od 29. září 2000 do 30. dubna 2007 zabily (podle údajů nevládní organizace B'Tselem) izraelské ozbrojené síly 4057 Palestinců, z toho 231 žen. Index pro tento ukazatel je tedy 4057 děleno 231, posléze krát 100, tedy 5. Útoky Palestinců na izraelské cíle stály život celkem 705 izraelských civilistů, z toho 283 žen (DWI = 40). V rámci palestinsko-palestinských konfliktů zemřelo 317 lidí, mezi nimi 10 žen (DWI = 3). Palestinské skupiny útočící proti Izraeli jsou tedy při volbě cílů dosti nevybíravé. Izrael se především soustředil na zabíjení vytipovaných osob, ale během probíhající operace se patrně nízký poměr zabitých civilistů, potažmo žen, nepodařilo zachovat.

Složitá statistika Události posledních dní v Gaze také demonstrují potíže spojené se získáváním objektivních údajů z válečných oblastí. Gaza je ve středu pozornosti všech světových médií i OSN, přesto by se málokdo odvážil označit současné údaje například o počtu zraněných a mrtvých za objektivní.

I autoři myšlenky indexu DWI připouští, že statistika je jednoduchá, ale získání podkladů pro ni je problematičtější. „DWI bychom měli používat jenom v případech, kdy máme údaje splňující ve vědě užívané standardy,“ řekla Hicksová časopisu Nature.

Pokud jsou takové údaje k dispozici, mohl by index jednoduše ukázat na tendence, které lze jinak snadno přehlédnout, např. soustavné využívání dětských bojovníků.

Měl by také umožnit srovnání nebezpečnosti jednotlivých druhů zbraní jak pro bojovníky, tak pro civilisty. Například analýza konfliktu v Čečensku ukázala, že pro děti zraněné po ukončení bojů představuje nevybuchlá munice a improvizované výbušné nástrahy větší nebezpečí než protipěchotní miny.

***

I autoři myšlenky indexu připouští, že statistika je jednoduchá, ale získání podkladů pro ni je problematičtější

Autor: