130 let
Milan Cícer, šéf finančně analytického útvaru ministerstva financí.

Milan Cícer, šéf finančně analytického útvaru ministerstva financí. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Aktualizováno

Šéf cifršpionů Cícer končí. Nahradit ho má exšéf plzeňské expozitury

Evropa
  •   13:05aktualizováno  17:52
PRAHA - Ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer ve funkci končí, ministr financí Andrej Babiš (ANO) již má jeho nástupce. Novým šéfem cifršpionů se stane Libor Kazda, bývalý šéf expozitury protikorupční policie v Plzni.

Babiš to řekl v Otázkách Václava Moravce. Uvedl také, že by měla být obnovena finanční policie.

"Já jsem s panem Cícerem mluvil, on zůstane v strukturách ministerstva financí. On z rodinných důvodů požádal o přeložení do jiného útvaru v rámci ministerstva financí," uvedl Babiš. Cícer má zároveň Babiše informovat o možnostech, jak zkvalitnit spolupráci jeho útvaru s celníky, finančním úřadem a policií.

Kazda odešel spolu s bývalým šéfem Martincem

Babiš zmínil i Cícerova nástupce. "Měl by to být pan Kazda, který pracuje v policii 17 let a dělá na expozituře v Plzni. Je to člověk, který se vyzná v boji proti finanční kriminalitě," uvedl bez podrobností ministr financí.

Podle informací LN se jedná o Libora Kazdu, který vedl plzeňskou expozituru Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Kazda loni po nástupu nového šéfa protikorupční policie Milana Komárka místo opustil.

"Odešel ve vlně s (Tomášem) Martincem (bývalý šéf protikorupční policie - pozn. red.)," řekl LN zdroj z pražského vrchního státního zastupitelství. "Osobně ho neznám, ale kolegové, kteří jej znají, nám na něj dali dobré reference," podotkl pro LN zdroj z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Kazda na dotaz ČTK textovou zprávou sdělil, že zatím nechce žádné skutečnosti komentovat.

Kdo je Libor Kazda

  • Libor Kazda je v současnosti v civilu. Aktuálně působí jako předseda fotbalového klubu Slavoj Stod na Plzeňsku, kde dříve byl i trenérem.
Libor Kazda.
  • Jako vyšetřovatel plzeňské expozitury protikorupčního útvaru stál v roce 2006 za trestním stíháním finančníka Pavla Tykače kvůli vytunelovaným CS Fondům. Stíhání ovšem bylo zastaveno. Státní zástupce se jej nakonec pokusil obnovit. V tom mu vloni vyhověl Městký soud v Praze a následně i pražský vrchní soud. Ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka Marie Benešová však podala žádost k Nejvyššímu soudu v Tykačův prospěch. Pokud by nejvyšší soudci na její žádost přistoupili znamenalo by to vzhledem k promlčecím lhůtám definitivní konec kauzy.
  • Další velkou Kazdovou kauzou bylo obvinění bývalého šéfa strojírenského gigantu Škoda Plzeň Lubomíra Soudka z tunelování podniku v roce 2000, tedy rok poté, co byl Soudek na nátlak tehdejšího premiéra Miloše Zemana ze škodovky odvolán. Soudka rovněž nakonec soud obvinění zprostil.
  • Naposledy pak byl Kazda také členem mezinárodního týmu, který se zabýval podvody s emisními povolenkami v rámci Evropské unie.

Specialisté na boj s daňovými úniky

Kazda se podílel na vyšetřování letité kauzy vytunelovaných CS fondů, z nichž v 90. letech zmizela více než miliarda korun. Trestní stíhání miliardáře Pavla Tykače bylo v roce 2007 zastaveno, minulý rok ho Vrchní státní zastupitelství v Praze obnovilo. Plzeňská expozitura se podle informací LN nenachází v dobré kondici.

Státní rozpočet

Podle Babiše by také měla by být obnovena finanční policie. "Měli bychom vyčlenit z policie specialisty na boj s daňovými úniky," řekl. Babiš chce také na jednání vlády předložit návrh na snížení schodku rozpočtu na letošní rok na 107 miliard korun z původních 112 miliard, a to zavázáním pěti miliard z rezerv. O jaké prostředky se bude jednat Babiš nevěděl. Zmínil, že byl "v práci" poprvé v pátek.

"Mě kritizují, že rozpočet jsem nečetl, no nečetl, ani ho nebudu číst. Nemůžu číst 900 stran. Jsou tam na to lidi, za to jsou placení a já dělám strategii," dodal ministr financí s tím, že zásadní věci si načte. Babiš také bude usilovat, aby v roce 2015 byl schodek rozpočtu pod 100 miliardami korun.

Finanční policii zrušil tehdejší ministr vnitra Ivan Langer v roce 2006. Od 1. ledna 2007 byla její část sloučena s protikorupčním oddělením a zbytek příslušníků přiřazen k dalším celostátním oddílům. Podle Langra finanční policie pracovala sice kvalitně, ale pomalu, a navíc se prý její činnost zdvojovala s jinými útvary. Její zrušení mělo zrychlit a zefektivnit odhalování finanční kriminality.

Autoři: kal, aju, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás