130 let

Každá změna = spory

Česko

Očkování dětí je citlivé téma jak pro rodiče, tak pro odborníky.

PRAHA Každou změnu v očkování provázejí spory. Proti zavádění dalších povinných očkování protestuje například sdružení Rozalio. „Vakcína proti černému kašli by neměla být pro jedenáctileté děti povinná,“ myslí si zakladatelka sdružení Carolina Kovtun. Tvrdí, že vakcína má krátký účinek.

Ministerstvo toto přeočkování zavádí proto, že u dětí kolem 11 let přestává očkování účinkovat.

Podobné kritice při zavedení plošného očkování proti pneumokokům ministerstvo zdravotnictví předešlo tím, že nebude povinné.

„Řešení garantuje každému rodiči právo na nové (hrazené) očkování, přitom zachovává právo volby,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

To považují kritici povinného očkování za průlom. Dosud byla očkování povinná a bezplatná, dobrovolné očkování si lidé museli zaplatit.

„Dobrovolný model očkování je žádoucí a byl by vhodný i u jiných očkování proti nemocem, které neohrožují okolí nemocného,“ říká internista Lukáš Dostal, který se problematikou očkování dlouhodobě zabývá. „Otázka je, nakolik jsou prostředky vynaložené na očkování proti pneumokokům odůvodnitelné s ohledem na jeho účinnost.“ Podle ministerstva jsou ale úvahy, že by jiná očkování přestala být povinná, předčasné. Navíc počet lidí, kteří povinná očkování odmítají, je prý mizivý.

Nejsou to však jen odpůrci povinného očkování, kdo se s hlavním hygienikem Michaelem Vítem v některých názorech neshodne. Podle Víta by se například mělo zrušit plošné očkování proti tuberkulóze; protože se na tom ale neshodne s plicními lékaři, prozatím ustoupil. „Jednání pokračují,“ uvedl Vít.

Podle něj je výskyt tuberkulózy v České republice tak nízký, že by mohlo být povinné plošné očkování zrušeno. Místo toho by probíhaly lékařské kontroly cizinců, kteří se stěhují do Česka.

Podle Pavly Nykodýmové z odborné společnosti plicních lékařů je ale tuberkulóza velkou hrozbou. „V této době rozvolnit očkování proti tuberkulóze by byl špatný krok, který by se společnosti tvrdě nevyplatil,“ obává se. Tuberkulóza se podle ní objevuje i v „běžných rodinách“.

Tabulka

Povinná očkování v Česku

věk očkování

4. den až 6. týden tuberkulóza

4. měsíc 1. dávka hexavakcíny proti záškrtu,

tetanu, dávivému kašli,

žloutence typu B, dětské obrně

a proti onemocněním způsobeným

Haemophilem influenzae

5. měsíc 2. dávka hexavakcíny

6. měsíc 3. dávka hexavakcíny

od 12. do 18. měsíce 4. dávka hexavakcíny

15. měsíc spalničky, příušnice, zarděnky

od 21. do 25. měsíce přeočkování spalničky, příušnice,

zarděnky

věk očkování

5. až 6. rok přeočkování záškrt, tetanus,

dávivý kašel

10. až 11. rok přeočkování dětská obrna

11. až 12. rok přeočkování tuberkulóza

a dávivý kašel (novinka)

12. až 13. rok žloutenka typu B u dětí,

které nebyly očkovány dříve

14. až 15. rok přeočkování tetanus

(další přeočkování po 10 letech)

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás