Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kdy se vrátí zpátky do lavic, je ve hvězdách. Středoškoláci to do léta dost možná vůbec nestihnou

Kdy se středoškoláci vrátí do lavic? foto: Pixabay.com

Doporučujeme
PRAHA - Ministerstvo školství (MŠMT) nemá ani hrubou představu, kdy se středoškolští studenti vrátí do lavic. „Nelze předjímat vývoj pandemie, nicméně pevně věříme, že situace umožní, aby se za určitého režimu do škol podívali žáci a studenti všech stupňů,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí resortu Aneta Lednová.
  5:00

Žáky konzultovat nedonutíme, říkají školy. Některé děti nemají peníze na jízdenku, jiné preferují brigády

Jen pro nižší stupeň víceletých gymnázií platí pravidla jako pro druhý stupeň základních škol, tedy mají aspoň nějaké vyhlídky. Naděje na návrat k prezenční výuce přitom nemají vedle středoškoláků ani školy vysoké: v květnu začíná studentům zkouškové období, kdy výuka neprobíhá.

Praktická výuka SŠ

Přestože závěrečné praktické zkoušky mohou střední školy vypsat nejpozději na konec srpna, mohou je studenti skládat už od tohoto týdne. To je o celý týden dřív, než se vůbec praktická výuka obnoví. Střetnutí těchto dvou termínů může školám, ale i samotným žákům způsobit komplikace, ne všechny školy proto vypsaly termíny závěrečných zkoušek už na duben.

Na obnovu praktické výuky školy čekaly jako na smilování. „Bylo to za minutu dvanáct. Teď budeme kluky intenzivně připravovat na závěrečné zkoušky a s těmi prvními a druhými ročníky se budeme snažit aspoň částečně dohnat manko, které vzniklo,“ uvedl pro Lidovky.cz ředitel pražského Středního odborného učiliště Ohradní Karel Dvořák.

Úspěšnost žáků v dalším studiu i u zkoušek však podle něj stojí na tom, jak byli aktivní doteď a jestli vůbec využívali individuálních konzultací, protože dohnat za pouhé dva měsíce praxi běžně probíranou rok je nemožné. „Byla chyba, že v materiálech z ministerstva školství se u konzultací objevilo slovíčko dobrovolně,“ říká Dvořák. Žáky nemají školy jak přinutit, velká část z nich o konzultace a své studium celkově velký zájem neprojevovala. Před SOU Ohradní přitom už stojí párty stan, kde se mohli už teď testovat žáci, kteří měli zájem o skupinové konzultace po šesti, ty MŠMT pro středoškoláky povolilo od tohoto týdne. Ze 136 žáků závěrečných ročníků se jich přihlásilo pouze šest.

„Veškeré kroky, jako je například rotační výuka, která významně snižuje riziko, anebo kritérium incidence pro rozvolňování, jsou nicméně směřovány k tomu, aby se do škol dostali co nejdříve nejen děti z mateřských škol, ale také rotačně žáci druhých stupňů škol základních, a hlavně abychom je tam také udrželi,“ uvedla Lednová.

Rotační výuka na ZŠ

První stupně základních škol mají za sebou první dva týdny rotační výuky. Přestože mnozí rodiče jsou z toho nešťastní, protože musí shánět hlídání nebo chodit do práce jen ob týden, třeba na Masarykově základní škole v pražských Klánovicích si rotační výuku pochvalují.

Otevření škol je velká zkouška, říká lékař Dražan. Úspěch přinese naději pro návrat k dalším aktivitám

„Za období distanční výuky nevidíme fatální deficity. Třídy jsou na tom skoro tak, jako kdyby chodily normálně do školy,“ okomentoval pro Lidovky.cz ředitel Michal Černý s tím, že je to až překvapilo.

„V matematice jsou na tom děti dokonce lépe, protože se rodiče díky online výuce více zapojovali,“ říká Černý. Čtení je prý ale o něco slabší. V rotační výuce problém nevidí, je jen náročnější pro učitele, kteří musí lépe plánovat.

Úřední maturity

Poslanci ANO a ČSSD chtějí dát všem středoškolákům možnost úřední maturity, známky by se tak vypočítaly z průměru známek z vysvědčení za celé studium. To prosazoval již dříve premiér Andrej Babiš (ANO), razantně proti je ministr školství Robert Plaga (za ANO). Za Plagou stojí i poslanci Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL.

Zatím mohou úřední maturity využít studenti zdravotnických oborů, kteří během pandemie pomáhali v nemocnicích. „Ozývají se dálkaři z pedagogiky, kteří také pomáhali v nemocnicích a sociálních zařízeních, nebo třeba technici, kteří dělali pro Červený kříž. Na ně se to nevztahuje,“ uvedl pro Lidovky.cz Karel Rais (ANO).