Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Vytvoření eura bylo znásilněním ekonomiky

Václav Klaus na summitu V4 v Maďarsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na summitu V4 v Maďarsku | foto: ČTK

PRAHA Vytvoření společné evropské měny bylo znásilněním ekonomických zákonitostí a nešťastným politickým krokem, jehož důsledky se projevují v problémech dnešní eurozóny.

Prezident Václav Klaus to dnes řekl na ekonomické konferenci, která v Budapešti zahájila summit prezidentů zemí visegrádské skupiny (V4).

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus je dlouhodobým kritikem eura a nynější krizi eurozóny přikládá tomu, že ustavení jednotné měny nerespektovalo rozdílnou situaci ekonomik členských zemí.

Summit V4

V4 sdružující Polsko, Maďarsko, Slovensko a Českou republiku Klaus označil za skupinu spřátelených zemí s podobnými zájmy a užitečné diskusní fórum. V sobotu čeká prezidenty plenární jednání, které se odehraje přímo na hradě Visegrádu, který dal uskupení středoevropských zemí jméno. Po politických rozhovorech hlavy států uvidí rytířský turnaj a summit uzavřou plavbou lodí zpět do Budapešti.

Budapešťský summit hlav států V4 se koná v jubilejním roce dvacátého výročí založení V4.

"Nešťastným vítězstvím politiky nad ekonomikou bylo před deseti lety vytvoření jednotné evropské měny eura. To byl opět příklad, kdy politika se pokusila znásilnit a zvrátit ekonomické zákonitosti, a důsledky tohoto kroku vidíme velmi jasně všichni v dnešní Evropě," řekl.

Klaus ocenil, že summit prezidentů začal akcí na akademické půdě. Ve svém projevu apeloval na studenty ekonomie, aby se poučili z chybných pokusů o to, aby politika diktovala ekonomiku. Jedním za takových příkladů byl podle něj právě vznik eura.

Český prezident hned v úvodu setkání prezidentů V4, které se zřejmě nevyhne debatě o ekonomické situaci v regionu a dluhové krizi v eurozóně, ostře zopakoval svou tradiční kritiku dnešní EU. Opakuje se podle něj situace z dob komunismu, kdy se politika pokoušela diktovat ekonomiku. Příkladem je prý i prosazování sociální tržní ekonomiky. "To adjektivum sociální je nadbytečné, stačilo by tržní," poznamenal Klaus. Zdůraznil, že V4 nemá žádný úřad a nechce soupeřit s jinými integračními projekty.


,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.