130 let
Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus a okamžitě začaly s...

Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus a okamžitě začaly s testováním. Jedním z nich je i Centrum pro seniory Clementas. | foto: Petr Topič, MAFRA

Klesá reprodukční číslo i podíl nakažených covidem mezi testy, upozornil šéf statistiků Dušek

Česko
  •   13:32aktualizováno  14:24
Praha - Vývoj epidemie covidu-19 vykazuje zejména v posledním týdnu známky brždění, poklesy jsou ve významných procentech. Počty nově diagnostikovaných jsou ale stále vysoké. Na páteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví to řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Důležité bude ještě týdny dodržovat nastavená opatření, jejichž efekt se podle Duška projevuje.

Kleslo podle něj reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivního, na 0,7 až 0,8. Podle Duška klesá i podíl pozitivních mezi všemi testovanými. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové to bylo ve čtvrtek 27 procent. Jsou to dva důležité parametry pro uvolňování opatření podle plánovaného protiepidemického systému.

Pravidla nového systému. Maximální počet lidí na 15 metrů čtverečních, omezení restaurací i v nejnižším režimu

Podle Duška je stále velký denní přírůstek nově diagnostikovaných seniorů a zranitelných obyvatel. Zatímco v září tvořili lidé ve věku nad 65 let zhruba deset procent všech nakažených, v první části listopadu to bylo 18,6 procenta. V listopadu bylo do středy 11. listopadu také nově identifikováno 121 ohnisek v zařízeních sociálních služeb a 2954 klientů a pracovníků.

Ke středě byla podle dat ÚZIS nákaza koronavirem potvrzena u 10 868 pracovníků ve zdravotnictví, oproti minulému čtvrtku jde o pokles o zhruba 3000. Aktuálně pozitivních na covid-19 je 1758 lékařů (přibližně o 600 méně než minulý týden) a 5125 zdravotních sester (zhruba o 1500 méně). Podle statistik ÚZIS je v Česku kolem 50 000 lékařů a přibližně 80 000 zdravotních sester.

Blatný ukázal covidového ‚hlídacího psa‘ pro Česko. Neobejde se bez nouzového stavu, jinak bude doporučením

Nejvíce zdravotníků s covidem-19 bylo ke středě v Praze, a to 1978, z toho zhruba 500 lékařů a 850 sester. Následoval Jihomoravský kraj s 1333 nakaženými pracovníky ve zdravotnictví a Moravskoslezský kraj s 1319 nakaženými. Více než tisícovka nemocných zdravotníků už není v žádném jiném kraji, což je rozdíl oproti minulému týdnu, kdy tomu tak bylo i ve Středočeském a Ústeckém kraji. Nejméně, a to 188, jich ÚZIS evidoval v Karlovarském kraji.

Autor: ČTK