• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kniha radí, jak učit o totalitě

Česko

S obdobím 1945-1954 mají čeští pedagogové největší potíže. Tipy najdou v nové příručce

PRAHA Byl odsun sudetských Němců z území Československa správný? Proč komunisté propagovali kolektivizaci zemědělství?

A z jakého důvodu byli v padesátých letech perzekvováni kněží?

Komu a proč se hodily politické procesy?

To jsou základní okruhy a otázky novodobých Československých dějin a současně i témata, která dělají učitelům při výuce dějin v letech 1945-1954 největší problémy.

„Toto období je mnohými učiteli neprávem opomíjeno.

jednou z příčin tohoto stavu je nedostatek zpracovaných didaktických textů k danému tématu,“ řekl Michal Šimek z občanského sdružení Služba Škole Mladá Boleslav.

Právě jeho organizace proto nyní přišla s novou učebnicí s názvem Přes práh totality, která je primárně určena pro učitele. Má jim pomoci žáky o době komunistické diktatury správně učit.

„Je to souhrn prakticky využitelných textů, které obsahují dobové prameny zasazené do historického kontextu, metodické náměty a komentáře, otázky a úkoly pro žáky, informace a praktické odkazy k dalšímu studiu pro učitele,“ vyjmenoval Šimek. Součástí knihy je také CD, na kterém jsou texty, obrázky a fotografie ke každému z probíraných témat. Každé téma je navíc vykresleno na příkladech konkrétních lidských osudů.

„Právě příběh skutečných lidí pomůže učitelům dobu a to, co se dělo, dobře přiblížit. A žákům pochopit, co se dělo, a ztotožnit se s příběhy, které se opravdu staly,“ řekl Zdeněk Brom, učitel základní školy Alšova ve Vodňanech, který na vzniku příručky spolupracoval. Podle něj by skutečné příběhy mohly učitele vybídnout ke zkoumání jejich regionálních dějin.

Upozorňuje ale i na to, že je nutné nechat žáky, aby si na dějiny utvořili názor sami. K pochopení toho, co se ve skutečnosti dělo, jim mohou pomoci právě pamětníci a reálné příběhy, které se staly. „Když si udělají názor sami, nehrozí nebezpečí, že se nechají zmanipulovat nějakou ideologií,“ dodal Brom.

Vznik příručky podporuje například Konfederace politických vězňů, Asociace učitelů dějepisu či ministerstvo školství. To také připravuje metodické pokyny k výuce dějepisu. Zveřejněny by měly být v září na internetových stránkách ministerstva.

Přestože je příručka Přes práh totality určena hlavně učitelům, zatím největší zájem o ni projevili hlavně studenti. Učitelů, kteří by si ji chtěli k výuce pořídit, je zatím málo. „Doufáme, že se to změní. Posíláme školám e-maily s nabídkou koupě knihy. Stojí jen 79 korun, abychom pokryli náklady,“ dodal Šimek.

***

Přes práh totality * Příručka má pomoci učitelům základních a středních škol s výukou moderních dějin československých a českých v poválečném období 1945-1954. * Podrobně jsou vybrána citlivá témata, například o odsunu německého obyvatelstva, politické procesy, perzekuce kněží, kolektivizace zemědělství. Ke každému tématu je doporučena literatura či filmy (příklady: u kolektivizace film Všichni dobří rodáci, u odsunu Němců film Kočár do Vídně, u politických procesů dokument Kauza Uherské Hradiště). * V knize jsou přefocené i dobové dokumety (na snímku), fotografie a také CD se zvukovými záznamy. Zapojeni jsou i pamětníci novodobých dějin, kteří v knize vzpomínají na brutální výslechy a podobně.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás