Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalice děláme se slušnými lidmi, říká Babiš. ANO se spojuje i s komunisty

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: MAFRA: David Neff

PRAHA Havířov, Chomutov a Kladno. Tři města, v nichž po komunálních volbách vznikla koalice hnutí ANO s komunisty. „Já o tom nerozhoduji, to dělá krajská organizace. Jasně jsme řekli, že budeme dělat koalici se slušnými lidmi,“ hájí postup spolustraníků šéf hnutí Andrej Babiš.

Už ve třech okresních městech uzavřelo hnutí ANO koalici s komunisty. V Kladně se spojilo s Volbou pro Kladno a KSČM. V Chomutově vznikla koalice Pro Chomutov, ANO a KSČM. V Havířově budou mít komunisté i díky podpoře hnutí ministra financí dokonce svého primátora.

ČTĚTE TAKÉ:

Babišovi, zdá se, spolupráce s komunisty nevadí. (Andrej Babiš je vlastníkem společnosti MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz, pozn. red.) „Já o tom nerozhoduji. Byla to jediná možnost. Jasně jsme řekli, že budeme dělat koalici se slušnými lidmi. Nemohu za to, že občané této země volí komunisty,“ řekl serveru Lidovky.cz Babiš.

Výsledky komunálních voleb

Podle šéfa ANO se musí důvody pro vstup do koalice v jednotlivých městech hodnotit zvlášť a nelze je paušalizovat. „V Kladně vyhrála Volba pro Kladno, která nás přizvala do koalice. A samozřejmě ODS, která tam měla historicky korupční stigma, tak s ní do toho naše organizace nešla,“ odůvodňuje zásnuby s komunisty Babiš.

„V Chomutově je to podobné. Toto spojení je nejlepší pro prosazování změn. Místní ČSSD ani Nový sever, za kterou přišli na povolební jednání lidé s podobnými obchodními zájmy, kteří ani nekandidovali, toto zásadní kritérium nesplňovali,“ tvrdí Babiš. „V Havířově označila naše organizace lidi z ČSSD nálepkou korupčníků,“ vysvětluje zase důvody koalice s komunisty na severu Moravy.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš sleduje 11. října průběžné...
Radmila Kleslová z hnutí ANO.
Eliška Kaplicky a Adriana Krnáčová (obě ANO)
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová a Andrej Babiš

„Rád bych připomněl, že pan Schwarzenberg dříve volil ve své obci Sýkořice komunistku, protože je to slušná paní,“ argumentuje Babiš. „A také bych rád připomněl, že pan Kalousek kdysi navrhl vládní koalici ČSSD a KDU-ČSL za podpory komunistů,“ připomněl osm let staré vyjednávání po sněmovních volbách.

Hnutí ANO při volbách ovládlo velká města a celkem obsadilo na 1540 míst v obecních zastupitelstvech. Ještě lepšího výsledku ale dosáhla KDU-ČSL, která je spolu s nezávislými kandidáty považována za vítěze komunálních voleb. Nejvíc míst totiž získali nezávislí kandidáti (41 400). KDU-ČSL má nyní o sto postů více než před 4 lety, kdy lidovci získali 3900 křesel. Tradiční strany KSČM, ODS a ČSSD o téměř polovinu v minulosti získaných mandátů přišly.

ČTĚTE I DALŠÍ GLOSY KOMENTÁTORŮ LN:

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...