Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V neděli přibylo 250 nových případů koronaviru. Reprodukční číslo se drží kolem čísla jedna

Nový školní rok začal hromadným testováním na onemocnění covid-19 i v jihlavské základní škole Otokara Březiny. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V neděli přibylo 250 nově nakažených, to je o 66 případů více než minulý týden. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření nákazy, se během týdne výrazně nezměnilo a drží se na kolem hodnoty 1, konkrétně za neděli je 1,06. V nemocnici je hospitalizováno 169 lidí, z toho 26 ve vážném stavu.
  8:09

Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem dál stoupají. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. Zatímco v týdnu na přelomu srpna a září přibylo přes 1700 pozitivních testů, v následujícím asi 2600, poté zhruba 3000 a v uplynulém týdnu to bylo téměř 3300 případů.

Platy zaměstnanců státu vzrostou o 1400 korun, ČSSD nepodpořila rozpočet

Pro vývoj epidemie a případné zpřísňování či uvolňování opatření je nyní ale spíš než počet zjištěných nákaz rozhodující, kolik lidí s koronavirem skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. V neděli ministerstvo evidovalo 169 hospitalizovaných, počet lidí vyžadujících intenzivní péči se výrazně nemění a pohybuje se kolem třiceti, v neděli jich bylo 26. Odborníci očekávají, že díky očkování i tomu, kolik lidí už covid prodělalo, nebude zátěž nemocnic tak enormní jako loni na podzim nebo letos na jaře.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel, zůstává na hodnotě 30. 

Reprodukční číslo ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Pokud je vyšší než jedna, epidemie zrychluje, pod touto hodnotou je na ústupu. Aktuálně se drží reprodukční číslo na hodnotě 1,06.

Laboratoře provedly v neděli přes 8 tisíc PCR testů a 23 tisíc antigenních testů. Od loňského března, kdy se v Česku objevily první prokázané nákazy koronavirem, eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř 1,69 milionu případů covidu. Většina lidí se již z nemoci vyléčila, 30 451 lidí s covidem dosud zemřelo.

Nejvíce se nákaza šíří v Praze, kde připadá 52 nových případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Následuje se 48 případy Moravskoslezský kraj. Naopak nejpříznivější situace je v Libereckém kraji, kde je v přepočtu na obyvatele za týden osm nově nakažených. V Královéhradeckém je to devět. 

Na úrovni okresů je nejméně příznivá situace na Berounsku a Opavsku, kde připadá na 100 000 obyvatel shodně 81 nových případů nákazy za posledních sedm dní.

Jednodušší návrat do ČR

Od pondělí se také zjednodušil neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka. 

Neočkovaní cestující budou muset pouze vyplnit příjezdový formulář a být testováni před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test. 

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR - 1 SMĚNA (20-24.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Mohlo by vás zajímat