• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Laso pro hypoteční obry

Česko

Klíčová záchranná operace: agentury postižené krizí převzala vláda USA

WASHINGTON/PRAHA Jednu z největších záchranných operací v bankovní historii zahájilo americké ministerstvo financí. To se rozhodlo převzít kontrolu nad obřími hypotečními agenturami Freddie Mac a Fannie Mae, které společně kontrolují téměř polovinu trhu s půjčkami na bydlení v USA. Včera o tom informoval ministr financí Henry Paulson. Vládu znepokojily ztráty obou agentur, které se za poslední rok vyšplhaly na téměř 14 miliard dolarů.

„Fannie Mae a Freddie Mac jsou tak velké a protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velký chaos na finančních trzích doma i po celém světě,“ zdůvodnil opatření Paulson. Ministerstvo financí je údajně připraveno investovat do záchrany společností až 100 miliard dolarů.

Vedení obou firem bude podle vládního plánu „odstaveno“ a dohled nad řízením dočasně převezme stát. Ten by se v první fázi měl soustředit především na stabilizaci hospodaření a omezení všech rizikových aktivit.

„Když jsou manažeři pod tlakem, mají silné nutkání začít s bankou riskovat. Daňoví poplatníci pak ztrácejí spoustu peněz, protože hazard se nevyplácí,“ přivítal kroky vlády ekonomický expert Thomas Stanton.

Převzetí nemusí být dočasné Pokud se situace nezlepší, mohly by přijít i razantnější kroky. Jednou z variant je i trvalé převzetí státem, což by znamenalo největší státem řízenou sanaci v historii Spojených států. Náklady na ni ovšem ponesou daňoví poplatníci.

Obě firmy dohromady vlastní nebo garantují půjčky na bydlení v hodnotě dosahující 5,3 bilionu dolarů, což představuje téměř polovinu celého amerického trhu. Pro srovnání - je to dvakrát větší objem peněz než velikost celé ekonomiky Velké Británie.

Odborníci zatím očekávají, že vláda si podrží kontrolu nad oběma ústavy nejméně rok a pak rozhodne, jestli by si je stát měl ponechat, nebo je postačí pouze restrukturalizovat. Za poslední rok spadla hodnota akcií Freddie Mac a Fannie Mae o více než devadesát procent a rozhodnutí ministerstva financí zároveň vyvolalo obavy o další osud podílů soukromých akcionářů.

Vyhlídky nejsou růžové Americká Mortgage Bankers Association v pátek uvedla, že na konci června letošního roku nedokázalo rekordních devět procent majitelů nemovitostí řádně splácet půjčky. Přetrvávají tak obavy, zda hypoteční ústavy dokážou samy získat dostatek prostředků, aby se dostaly z problémů. Fannie Mae a Freddie Mac vykupují od finančních ústavů hypotéky, které pak mění na další finanční produkty a prodávají je. Přestože kontrolují přibližně polovinu půjček, od nástupu úvěrové krize a vyschnutí finančních zdrojů ostatních společností už stojí za více než 80 procenty všech nových hypoték.

***

Fannie a Freddie mají půlku hypoték v USA

* Fannie Mae a Freddie Mac vlastní asi polovinu všech hypoték na trhu v USA. Ten má hodnotu 12 bilionů dolarů.

* Nakupují hypotéky od ostatních ústavů a jako finanční produkty je poté prodávají investorům.

* Obě jsou zřízeny státem, mají ale soukromé vlastníky. Jejich existence má zvyšovat výkonnost a otevřenost trhu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás