• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Michal Hašek (vlevo) s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a Bohuslavem Sobotkou (vpravo nahoře) | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Levici se opět nezdařilo odstranit vládu

Česko
  •   12:26
PRAHA - Ani potřetí se opozici nepovedlo sesadit vládu Mirka Topolánka. Koaliční kabinet přežil hlasování o nedůvěře a může pokračovat v práci. Sociální demokraté a komunisté nezískali potřebných 101 poslaneckých hlasů. Poprvé se o nedůvěře hlasovalo loni v červnu, podruhé v prosinci.

Poslechněte si, co řekli Paroubek a Topolánek

Dnes bylo pro nedůvěru 98 poslanců - všichni sociální demokraté a komunisté a nezařazený poslanec, bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý. Za vládu se naopak postavili všichni přítomní koaliční zákonodárci a dva další nezařazení - Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří byli dříve členy ČSSD.


Výsledky hlasování o nedůvěře vládě

 
Hlasování se zúčastnilo 199 z 200 poslanců, chyběl jen ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Proti nedůvěře tak bylo 101 hlasů. Rozhodnutí předcházela zhruba tříhodinová rozprava, v níž opozice vypočítávala důvody, proč by podle ní měla vláda odejít.

Současná vláda Česku škodí, je asociální, nelegitimní a neschopná zvládnout nadcházející předsednictví EU. Těmito slovy šéf ČSSD Jiří Paroubek odstartoval rozpravu. "Je to vláda dobrá a určitě nejlepší z možných, které v patové (povolební) situaci v roce 2006 vzniknout mohly," hájil svůj kolektiv premiér Mirek Topolánek.

Opozice doufala, že proti vládě by mohl hlasovat i někdo z koalice. Předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda strany Bohuslav Sobotka poslouchají projevy řečníků na zasedání Poslanecké sněmovny.Napětí ve vládním táboře sice v úterý zvýšily spory kolem majetkového vyrovnání s církvemi, na soudržnost koalice při dnešním opozičním ataku to ale vliv nemělo.

Kalousek je pro ČSSD ztracený
Paroubek se v projevu snažil některé koaliční poslance přesvědčit o tom, že udělají dobře, když zvednou ruku pro nedůvěru. Lidovci by se podle něj měli zamyslet nad tím, zda se vrátí k úspěšným dobám, nebo setrvají "ve zničujícím papouškování ODS". Měli by si prý uvědomit, že pro KDU-ČSL může být "sevření v této ultraliberální koalici" smrtící.

Třeba v ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) už ale Paroubek asi naděje nevkládá. "V řadě aspektů politiky je modřejší nežli řada poslanců ODS," tvrdil šéf ČSSD.

"Toto je vláda komiky a hazardu v jednom. Vláda která není způsobilá zvládnout naše předsednictví v Evropské unii, vláda, která děsí svými zahraničněpolitickými aktivitami," prohlásil šéf ČSSD a pokračoval ve výčtu údajných slabin kabinetu.

Topolánek naopak prohlásil, že jeho tým je schopen nejen napravit chyby bývalých sociálnědemokratických vlád, ale má i vizi budoucího rozvoje země. Vláda podle něj snižuje deficity veřejných financí, změnami ve zdravotnictví "chrání pacienty před vysokými náklady na léky" a zlepšuje podmínky pro práci justice. "Je i mnoho dalších dobrých důvodů, proč držet tuto koalici a hledat kompromisy," dodal premiér.Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, premiér Mirek Topolánek a vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík na zasedání Poslanecké sněmovny.

Paroubek se ale dalšího působení Topolánkova kabinetu hrozil. "Toto je vláda, která děsí svými zahraničními aktivitami," uvedl. Podle něj kabinet není schopen zvládnout předsednictví EU.

Jako černá můra prý na Paroubka již dnes působí představa, že premiér "bude chvilkami spílat zahraničním delegacím, chvilkami nemístně žertovat se zdviženým prostředníčkem a předkládat jankovité návrhy a do toho prezident Václav Klaus trousit svá euroskeptická moudra a představu, že se země neotepluje, ale jen lidem je prostě horko".

Další ohlasy

Slovní přestřelky mezi zástupci vlády a opozice a zcela rozdílná hodnocení práce současné vlády podle očekávání provázely dnešní debatu ve sněmovně i nadále.

Například předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip poukázal na to, že současná vláda má menší důvěru ve společnosti než kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD) těsně před jeho pádem. Topolánkova vláda je podle Filipa "tvůrcem bublin o tom, jaká je skvělá a jedinečná". Bublinou byl podle Filipa i zákon o stabilizaci veřejných financí. "Smyslem té akce přeci je odebrat právo občanům na veřejnou kontrolu toku veřejných financí. Aby se vytřel zrak, aby se udělala mlha a aby mohl působit ten reálný český stav naší veřejné korupce, privátních zisků a státních nákladů," prohlásil Filip.

Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík připomněl naopak zprávu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která označila reformu veřejných financí za hlavní úspěch současné vlády a vybídla k dalším. "Toto lze v kontextu dnešního jednání o nedůvěře vládě považovat za adresný vzkaz této ctihodné sněmovně," podotkl Bursík.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) svou kritiku vlády opřel o
článek bruselského týdeníku European Voice, který negativně hodnotil Topolánkovo chování. "Vidím to bledě s vaším politickým programem. Co chcete dělat se zahraniční politikou, když takhle o vás píše tisk?" dotázal se.
"Český premiér tady ve sněmovně na zákonodárce dělá výmluvná gesta prostředníčkem. To je dobrý symbol pro styl politiky této vlády. A všude," uvedl Zaorálek, který ve své řeči přeskakoval ze zahraniční politiky na zdravotnictví, americký radar v Brdech nebo na církevní restituce. Poslanec ODS Jan Morava na něho reagoval a prohlásil, že "pouze pitomý řečník dokáže navodit pitomou náladu a pitomou situaci".


 

Autor: Lidovky.cz
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás