5. května 2017 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka vystoupil na pietní akci. Uctil památku padlých z Pražského povstání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Bohuslav Sobotku při pietním aktu k 5. květnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotku při pietním aktu k 5. květnu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Před budovou Českého rozhlasu si na pražských Vinohradech lidé připomněli oběti bojů Pražského povstání z května 1945. První ozbrojené střety s německými okupanty vypukly právě před tehdejším Československým rozhlasem, který ve vysílání svolával Pražany ke své obraně. Jen v jeho okolí padly desítky lidí, po celé Praze jich zemřeli tři tisíce.

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral poznamenal, že každoroční oslavy výročí Pražského povstání se konají, protože je dlužíme těm, kteří v bojích položili své životy. Podobný dluh je podle něj i vůči dalším generacím obyvatel České republiky, kteří budou hledat pevný bod, o který by se mohly v dějinách opřít. Odmítl, že by Pražské povstání vzhledem ke svému načasování na konci války bylo zbytečné, jak někdy zaznívá. Povstalci podle něj svým bojem zachránili po celé Evropě řadu životů.

Ve stejném duchu se vyjádřil i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podotkl, že Pražské povstání bývá často zlehčováno. „Jenže tehdy situace vypadala jinak,“ poznamenal s tím, že Němci počítali, že se dokážou bránit o dva týdny déle, což by znamenalo mnohem více obětí na životech. Připomněl také, že plánovali v Praze svou obranu, kvůli které by významné památky v centru města nejspíš byly zničeny.

Bohuslav Sobotku při pietním aktu k 5. květnu.
Praha, 5.5.2017, Pietní akt, Český rozhlas, Bohuslav SobotkaFOTO: MAFRA, DAN...

Za důležité také označil, že se národ během květnových událostí dokázal stmelit. Posteskl si, že v současné době je národ rozdělen. Jedna část národní cítění podle něj zneužívá při šíření xenofobie, druhá pak vlastenectví považuje za nemravné slovo a srovnává s nacismem. „Přetahují se o většinu, která je uprostřed. To je nezdravý stav,“ řekl Štěch.

Na pietě vystoupil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Připomínáme si zde na tomto místě zásluhy desítek tisíc lidí, kteří v květnu roku 1945 bojovali za svou vlast tady v Praze, ale také na řadě dalších míst naší republiky, v Čechách a také na Moravě,“ řekl Sobotka. Ve svém projevu zmínil nejen padlé povstalce, ale i jejich blízké. Po osvobození se tak podle něj mezi lidmi mísil smutek s radostí.

Sobotkovi na pietu přišlo vyjádřit podporu několik jednotlivců v jeho počínání ve vládní krizi a ve snaze o odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz